SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU změní propagační opatření v zemědělství

Kdy: 19.07.2011 - 30.09.2011, Kde: Brusel

Komise zahájila veřejnou konzultaci k informační a propagační politice zemědělských produktů.

Členské státy EU mají řadu programů, které si kladou za cíl informovat a propagovat zemědělské produkty a potraviny, jejich kvalitu či produkční metody. Tyto programy může spolufinancovat Evropská komise v rámci informační a propagační politiky, která operuje s ročním rozpočtem cca 50 milionů eur.

I když současná politika přináší dobré výsledky, má se nyní změnit. EU je totiž přesvědčena, že ji je možné dále zjednodušit a zdokonalit, aby lépe vyhovovala potřebám evropských občanů a požadavkům světového trhu. Přepracovaná politika propagace se  více zaměří na zdůraznění silných stránek evropského zemědělství na vnitřním trhu Unie i světových trzích, a bude usilovat o zvýšení obliby evropských produktů u spotřebitelů na celém světě.

Na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství proto evropský komisař pro zemědělství Dacian Cioloş představil tzv. Zelenou knihu o informačních a propagačních opatřeních na úrovni EU. Tím byla zahájena veřejná konzultace všech zainteresovaných subjektů, které mají možnost v termínu do 30. září 2011 předat Evropské komisi své zkušenosti a náměty na úpravu současného systému.

Pro koho mají být podle Komise nová opatření přínosná?.

  • Pro evropské zemědělce, protože za kvalitní produkty dostanou lépe zaplaceno;
  • Pro spotřebitele, protože jako dobře informovaní zákazníci se budou moci lépe rozhodnout, co si koupí;
  • Pro odběratele zemědělských produktů (včetně zemědělsko-potravinářského průmyslu a maloobchodu), protože budou moci vybírat z širší nabídky produktů;
  • Pro všechny zainteresované subjekty,  protože díky jednodušším pravidlům bude snazší produkty propagovat.

Po vyhodnocení všech zaslaných příspěvků představí Evropská komise v příštím roce své Sdělení, na které následně naváže příslušná legislativa na přelomu let 2012 a 2013. V letošním roce budou budoucí podobu politiky propagace diskutovat ministři zemědělství během svého neformálního zasedání ve dnech 11. - 13. září ve Wroclawi a na svém řádném listopadovém zasedání zhodnotí výsledky veřejné konzultace.

Další informace:

Foto: Rada EU