SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU znovu jedná o volném obchodu se zeměmi Mercosuru

Kdy: 07.05.2010, Kde: Brusel

Jednání se sdružením čtyř zemí Jižní Ameriky, která byla šest let u ledu, mohou přinést značné výhody evropským vývozcům, investorům i poskytovatelům služeb.

Evropská komise znovu zahájila jednání o dohodě o přidružení se zeměmi Mercosuru (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay), která byla pozastavena v roce 2004.

Mercosur představuje velký trh s vysokým růstovým potenciálem. Celkový HDP v tomto regionu dosahuje 1300 miliard eur, tedy více než v zemích jako Jižní Korea, Indie nebo Rusko. Tento region je také jedním z důležitých obchodních  partnerů pro EU včetně České republiky.

Budoucí dohoda o volném obchodu umožní vývozcům EU, investorům a poskytovatelům služeb lepší přístup na trh a přinese celkově značné hospodářské přínosy. Například vývoz by měl narůst o zhruba 4,5 miliardy eur za rok. V rámci dohody by mělo dojít k liberalizaci podstatné části obchodu zbožím i službami a ošetřena bude také oblast veřejných zakázek, duševního vlastnictví, zeměpisných označení či udržitelného rozvoje.

Z hlediska vývozu EU se  Mercosur řadí mezi trhy jako je například Indie a dokonce předhání Kanadu či Jižní Koreu. Mercosur je také hlavním příjemcem investic plynoucích z EU, které dosahují zhruba 165 miliard eur ročně.

Foto: Mercosur