SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU zpřísňuje sankce proti syrskému režimu

Kdy: 23.09.2011, Kde: Brusel

Členské státy během září přikročily i k zákazu vývozu syrské ropy do Unie.

Již na sedmi sankčních balíčcích proti syrskému politickému vedení a represivním složkám se od května do září 2011 dohodly členské státy EU. Učinily tak v reakci na stupňující se násilnosti syrské vlády proti obyvatelstvu.

První sankce EU proti Sýrii se zaměřily na potrestání těch složek syrského vedení, které buď politicky  rozhodovaly o násilných útocích proti protestujícím občanům, nebo zásahy proti demonstrantům přímo prováděly. Evropská unie těmto osobám zakázala cestovat na své území a zmrazila majetek, který drželi v evropských bankách.

V září 2011 se členské státy EU poprvé dohodly na ekonomických sankcích, které bezprostředně zasáhnou státní rozpočet syrského režimu i ekonomické spojence syrské vlády.

Zřejmě nejúčinnější opatření je zákaz vývozu syrské ropy a ropných výrobků do EU. Podle dostupných statistik se až 95% syrské ropy vyváží právě na evropský trh a z těchto obchodů plyne do syrského státního rozpočtu až třetina jeho příjmů. Unie rovněž zakázala investice do syrského ropného průmyslu.

Mezi další velmi účinná opatření ze září 2011 patří sankce proti dominantní syrské telekomunikační společnosti SyriaTel, která je napojena na syrské politické vedení a rodinu prezidenta Bašára Asada. Evropští mobilní operátoři již nadále nebudou moci společnosti SyriaTel poskytovat roamingové služby a budou zmrazena veškerá aktiva SyriaTel v Evropě.

Při rozhodování o všech sankčních opatřeních Evropská unie pečlivě dbá na to, aby nezasáhla  syrské obyvatelstvo. Proto v Sýrii neuplatňuje plošné sankce, které by obyvatelstvu mohly ublížit, ale tzv. „chytré sankce“ (smart sanctions) zaměřené přesně na oblasti, které se dotknou zejména represivních složek vlády.

Další informace:

Foto: EP