SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU ztíží přístup k látkám, z nichž lze vyrobit výbušniny

Kdy: 17.01.2011, Kde: Brusel

Díky novému předpisu by pro teroristy mělo být daleko obtížnější získat materiál pro podomácku vyrobené výbušniny.

Podomácku vyrobené výbušniny jsou oblíbenou zbraní pachatelů teroristických útoků. Lze je totiž zhotovit za použití snadno dostupných chemických prekurzorů (tj. výchozích látek, z nichž vzniká chemickou přeměnou výsledný produkt). Do budoucna by se přístup k těmto látkám měl v EU ztížit. Návrh právního předpisu, který se zabývá problémem zneužívání některých veřejnosti běžně dostupných chemikálií ke zhotovení podomácku vyrobených výbušnin, by měly členské státy na pracovní úrovni začít projednávat v lednu tohoto roku.

Problémů umožňujících takto snadné zhotovení výbušnin je hned několik. Obecná veřejnost má v současné době poměrně snadný přístup k prekurzorům, a to i v koncentracích dostačujících k výrobě silných výbušnin. Dodavatelský řetězec s prekurzory, zvláště prodej konečným uživatelům, není dostatečně informován o riziku, které představují jednotlivci zapojení do závažné trestné činnosti, a chemikálie jsou jim často i v alarmujícím množství prodávány. Na úrovni EU navíc neexistuje jednotná legislativní úprava – prekurzory, jejichž prodej je omezen nebo kontrolován v jednom členském státě, mohou být bez problémů zakoupeny v jiné zemi sedmadvacítky.

Situace by se však mohla brzy zlepšit. Evropská komise připravila návrh nařízení, které by mělo zavést prahové hodnoty pro prodej určitých prekurzorů obecné veřejnosti. Pokud si bude spotřebitel chtít zakoupit prekurzor ve vyšší než stanovené koncentraci, bude muset předložit povolení. Takovéto povolení obdrží pouze tehdy, pokud svoji žádost podloží legitimní potřebu danou chemickou látku použít.

U prekurzorů, u kterých nelze prahovou hodnotu technicky stanovit (např. u hexaminu v palivových tabletách) a u dalších stanovených prekurzorů, pro které neexistují bezpečné a vhodné alternativy, by měl být zaveden systém oznamování podezřelých operací. Navrhované nařízení by mělo být navíc doprovozeno dobrovolnými opatřeními v rámci výrobního odvětví a odvětví maloobchodu, které budou zaměřeny na zvýšení bezpečnosti a zlepšení povědomí v rámci celého dodavatelského řetězce.

Další informace:

Foto: EK