SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Europoslanci dali zelenou nové Komisi

(Archivní článek, platnost skončena 11.02.2011.)

Kdy: 09.02.2010, Kde: Štrasburk

Český komisař Štefan Füle bude mít v nové Evropské komisi na starosti rozšiřování a sousedskou politiku EU.

Evropský parlament schválil v úterý 9. února 2010 na svém zasedání ve Štrasburku kolegium druhé Evropské komise José Manuela Barrosa přesvědčivou většinou 488 hlasů. 137 poslanců hlasovalo proti a 72 se hlasování zdrželo. Pro Komisi hlasovaly poslanecké kluby evropských lidovců, socialistů a liberálů, naopak zelení, levice a svobodní demokraté hlasovali proti; evropští konzervativci a reformisté se hlasování zdrželi.

Nová Komise bude vykonávat svůj mandát do 31.10.2014. Českou republiku v ní zastupuje Štefan Füle, který je zodpovědný za agendu rozšiřování EU a Evropské sousedské politiky.

Hlasování ukončilo rekordně dlouhý proces sestavování nové Komise. Odstupující Komise přesluhovala od 1. listopadu 2009, a to ze dvou důvodů. Šlo hlavně o vyčkávání na konec procesu ratifikace Lisabonské smlouvy. Ta vstoupila v platnost 1. prosince 2009 a teprve po té mohl být formálně zahájen proces sestavování Komise. Druhým důvodem prodlev byly komplikace, ke kterým došlo během slyšení kandidátů na eurokomisaře v jednotlivých výborech Evropského parlamentu v lednu a v únoru.

Ke zvolení nové Komise byla zapotřebí prostá většina odevzdaných hlasů. Poslanci se přitom nevyjadřovali ke každému z 27 komisařů zvlášť, ale schvalovali Komisi jako celek.

EP rovněž schválil usnesení k nové rámcové dohodě s Komisí. Tato dohoda upravuje  vztahy mezi těmito dvěma institucemi. Stávající rámcovou dohodu z roku 2005 europarlament považuje za nevyhovující, protože Lisabonská smlouva posílila jeho pravomoci.

Další informace:

Foto: Evropská komise