česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa chce lépe koordinovat kosmické aktivity

Kdy: 21.10.2010, Kde: Brusel

Belgičané navázali na Čechy. Uspořádali konferenci o výzkumu kosmu.

Výzkum kosmu bude buď probíhat v mezinárodní spolupráci, a to nejen evropské, ale celosvětové, nebo vůbec. Jde o natolik nákladnou činnost, že dnes již není v možnostech jednotlivých států postupovat samostatně. Právě definování společných priorit a vymezení rolí všech partnerů zabrání zbytečným nákladům a duplicitám.

Toto jednoznačné poselství vyslali účastníci 2. mezinárodní ministerské konference o výzkumu kosmu, která se konala ve čtvrtek 21. října 2010 v bruselském paláci Egmont. Společně ji organizovalo belgické předsednictví v Radě EU, Evropská kosmická agentura (ESA) a Evropská komise. Místo vybrané pro tuto konferenci bylo symbolické, neboť ve stejném sále, kde ministři jednali, byla v roce 1975 podepsaná dohoda deseti zemí o založení ESA.

Program setkání navázal na výsledky první konference, která se konala pod záštitou českého předsednictví v Radě EU v říjnu 2009 na zámku Štiřín. Ta tehdy poskytla prostor pro jednání o zásadních otázkách dalšího směřování Evropy v kosmických programech.

Cílem druhé konference bylo pokračovat v projednávání společné vize a strategického plánu pro evropskou účast v mezinárodních kosmických aktivitách a definování budoucích priorit.

Ministři potvrdili potřebu lepší koordinace aktivit a výměny informací. S tímto cílem by Mezinárodní kosmická stanice (ISS) měla být otevřená pro spolupráci dalším zemím, které projeví o účast na tomto unikátním výzkumném projektu zájem, a sloužit napříč disciplinami.

Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain zdůraznil potřebu nalezení správné rovnováhy mezi spoluprací a konkurencí ve vesmírných aktivitách, neboť právě konkurence posouvá pokrok rychleji kupředu. Evropa by se podle něj měla soustředit na aktivity, ve kterých je již tradičně silným partnerem – například v robotice, vesmírné dopravě, energetice a nových technologiích. Dordain uvedl, že v této souvislosti je třeba lépe zapojit do spolupráce průmysl a především malé a střední podniky tak, aby výsledky vesmírného průzkumu měly positivní dopad na celou společnost. To lze již dnes pozorovat na dvou velkých vesmírných programech – Galileo a GMES.

Francouzská ministryně vysokého školství a výzkumu Valerie Pécresse zdůraznila, že aktivity ve vesmíru musejí umožnit spolupráci všem zemím, které o ni projeví zájem. Za tímto účelem navrhla vytvoření politického Fóra, platformy, která by umožnila mezinárodním partnerům pokračovat v projednávání budoucích forem spolupráce. Itálie, která v současné době předsedá ESA, navrhla, aby se příští jednání ministrů konalo v roce 2011 v  Itálii a aby projednalo podrobnosti tohoto návrhu.

Význam ministerské konference podtrhla také přítomnost belgického prince Philippa na závěr jednání.

Další informace:

Foto: ESA