SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa opět otevírá své nebe

Kdy: 22.04.2010, Kde: Brusel

Erupce islandské sopky paralyzovaly na týden leteckou dopravu nad Evropou a způsobily obrovské finanční ztráty.

Letecká doprava nad Evropou se postupně vrací k normálu. Aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull totiž do čtvrtka 22. dubna 2010 zeslábla natolik, že většina zemí již mohla opět otevřít své nebe.

Oblak sopečného prachu přitom leteckou dopravu paralyzoval celý týden. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) zasáhla omezení skoro třetinu celosvětové letecké přepravy a 1,2 milionu pasažérů denně.

Na situaci rychle reagovala i Evropská unie. Její ministři dopravy se mimořádně sešli prostřednictvím videokonference v pondělí 19. dubna 2010 a dohodli se na opatřeních, která umožnila dopravu alespoň částečně obnovit. Letecký prostor nad Evropou rozdělili na tři zóny: v první se nesmí létat kvůli vysoké koncentraci sopečného prachu, ve druhé je provoz povolen podle uvážení jednotlivých členských států a ve třetí je létání povoleno bez omezení.

Členské státy EU i Evropská komise se zároveň dohodly, že se budou zabývat ekonomickými problémy, jež sopka způsobila aerolinkám. Ty podle IATA v důsledku kolapsu letecké dopravy utrpí ztráty přes 1,27 miliardy eur.

Další informace:

Foto: Evropská komise