SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa zlepší ochranu laboratorních zvířat a zefektivní výzkum

Kdy: 08.09.2010, Kde: Štrasburk

Evropský parlament dal zelenou novému předpisu, který sjednotí podmínky pokusů na zvířatech a zlepší sdílení výsledků výzkumu.

Ve středu 8. září 2010 se úspěšně završila dvouletá práce na znění nové směrnice, jež zlepší ochranu laboratorních zvířat a zefektivní důležitý výzkum. Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku schválil návrh vyváženého kompromisního textu, který odráží i hlas širší veřejnosti.

Účelem změn je především snížení počtu zvířat používaných při pokusech, zvýšení počtu možností jejich nahrazení a celkové lepší zacházení s nimi během pokusů. Tato opatřeni odráží nejnovější poznatky vědy a budou poskytovat výsledky využitelné pro následné uvedení do praxe.

Byl také vyslyšen hlas evropské veřejnosti. Proto jsou nově lépe vymezena zvířata, která mohou být do pokusu zahrnuta, a zohledněna snaha začlenit zvířata z pokusů zpět do běžného života.

Z pohledu českého výzkumu je také důležité, že výzkumným zařízením a laboratořím přináší nová úprava sjednocení podmínek, které budou uznávány v celé EU, a jednotnou povinnost zveřejňovat netechnická shrnutí projektů. Výzkumná zařízení a laboratoře také budou moci lépe a efektivněji sdílet poznatky pro svůj další vědecký výzkum.

Členské státy EU se na kompromisu dohodly již začátkem června.

Foto: EK