SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa zvažuje, jak zajistit dostatek zdravotníků

Kdy: 08.09.2010 - 09.09.2010, Kde: La Hulpe, Belgie

V EU může za deset let chybět až milion zdravotnických pracovníků. Konference belgického předsednictví v Radě EU hledala cesty, jak nepříznivý trend zvrátit.

Již řadu let čelí členské státy EU otázce, jak zajistit dostatek zdravotnických pracovníků. Mezi půlmiliardou obyvatel Evropské unie je nyní zhruba 15 milionů lidí zaměstnaných ve zdravotnickém sektoru. Stárnutí obyvatelstva a také zdravotnického personálu, nová zdravotní rizika a hrozby pro lidské zdraví, rychlý vývoj nových léčebných postupů a technologií a v neposlední řadě také zvyšující se migrace zdravotníků vede k předpokladu, že v roce 2020 bude Evropské unii ve zdravotním sektoru chybět až milion zaměstnanců.

Podle belgické místopředsedkyně vlády, ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Laurette Onkelinx nastal nejvyšší čas tento problém řešit. Proto belgické předsednictví v Radě EU uspořádalo dvoudenní konferenci, která se pod názvem „Investice do zdravotnických pracovníků v Evropě“ konala 8. a 9. září 2010 v městečku La Hulpe.

Problém umocňují zvyšující se počty migrujících zdravotníků, a to pouze do některých destinací. Například ve Velké Británii bylo v roce 2008 zaměstnáno 36,8% zdravotníků ze zahraničí, v Německu 5, 7%. Mezi hlavní příčiny migrace zdravotníků patří nejen vyšší finanční ohodnocení, ale také lepší nabídka pracovních příležitostí či podmínek pro další vzdělávání. Účastníci konference se proto shodli, že je třeba se také více zaměřit na mladé doktory a zdravotníky, zejména pokud jde o jejich další vzdělávání, např. formou stáží v zahraničí.

Výsledkem konference je shoda na tom, že EU by se měla zaměřit na klíčové potřeby zdravotnického personálu a jejich vzdělávání, na zlepšení podmínek jejich pracovního prostředí a na zlepšení kvality a bezpečnosti poskytované zdravotní péče. Tyto výstupy schválí členské státy EU i formálně v Závěrech Rady.

Další informace:

Foto: EK