SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská hlavní města kultury mění i letové řády

Kdy: 01.01.2011 - 31.12.2011, Kde: Tallinn a Turku

Prestižní titul v roce 2011 nesou estonský Tallinn a finské Turku.

Estonské hlavní město Tallinn a finské Turku byly pro rok 2011 jmenovány Evropskými hlavní městy kultury. Obě města se nacházejí v baltické oblasti a spojuje je fakt, že jsou městy přístavními. Díky kulturní blízkosti obou zemí se můžeme těšit na mnoho společných kulturních akcí. A nejen to, s ohledem na podporu vzájemných kontaktů a přesunu kulturychtivých turistů byla posílena i letová doprava mezi oběma místy.

Tallin chce poukázat ve svých dějinách na období středověku a bude se snažit zdůraznit vliv přístavu na rozvoj města. Proběhnou tzv. Námořní dny, oblíbená akce doprovázená řadou koncertů, jejímž cílem je také oslavit estonskou nezávislost. Důraz na přístav bude klást i Turku, ale oproti Estonsku se více zaměří na aktuální problém ochrany životního prostředí v baltické oblasti. Evropská komise udělila oběma městům za vynikající přípravy na celou akci Cenu Meliny Mercouri, s níž je spojena dotace do rozpočtů měst ve výši 1,5 milionů eur.

Iniciativa Evropské komise na podporu kulturní diverzity našeho kontinentu a Evropské une letos oslaví 26. narozeniny. Zisk titulu hlavní město kultury je pro každé město velkým úspěchem. Celoroční program nejen zvýší počet kulturních událostí, ale město také získá impulz pro rozvoj, zvýší si mezinárodní kredit a také přiláká množství turistů z celé Evropy.

Cílem celé akce je nejenom propagovat kulturní rozdíly, ale také poukázat na společné kulturní prvky evropských států, ukázat rozmanitost a bohatství evropské kultury a v neposlední řadě prohloubit kontakty mezi jednotlivými občany Evropské unie. V roce 2013 můžete odhalit netušené krásy Košic a na rok 2015 se připravuje Plzeň.

Další informace:

 

Článek vznikl ve spolupráci s Kateřinou Hamatovou, studentkou IMS FSV UK.

Foto: Turku 2011