SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
penum_evropskeho_parlamentu_ilustracni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropské volby: 21 křesel pro ČR

V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se v České republice bude rozdělovat 21 poslaneckých mandátů. Na základě Lisabonské smlouvy dochází k redukci celkového počtu členů Evropského parlamentu.

Česká republika, která si poslance Evropského parlamentu (EP) zvolí 23. a 24. května 2014, bude mít v novém Evropském parlamentu o jednoho poslance méně než ve volebním období 2009-2014.

V současném parlamentu je ČR zastoupena 22 zástupci z celkových 766 poslanců. Vzhledem k tomu, že Lisabonská smlouva stanoví maximální počet křesel na 751, bude třeba v nově zvoleném parlamentu uvolnit patnáct křesel. ČR tak patří mezi 12 zemí, které ztratí jedno křeslo v novém EP. Tato ztráta postihne také Belgii, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko a Řecko. Německo přijde na základě Lisabonské smlouvy, která omezuje maximální počet mandátů pro jednu zemi na 96, o tři poslance.  Ostatní členské země si ponechají své dosavadní počty poslanců.

Volby do Evropského parlamentu se v ČR uskuteční ve dnech 23. a 24. května 2014. Občané si mohou vybrat z 38 politických uskupení. Celá ČR je v případě voleb do EP jedním volebním obvodem na rozdíl například od voleb do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, kde je volebních obvodů 14. Voliči tak budou české zástupce v Evropském parlamentu vybírat ze stejné kandidátky politické strany či hnutí na celém území republiky.