česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský parlament smetl dohodu ACTA ze stolu

Kdy: 04.07.2012, Kde: Štrasburk

Evropští exportéři obviňují europoslance z populismu, rozhodnutí poškodí i důvěryhodnost EU ve světě.

Kontroverzní Vícestranná mezinárodní dohoda proti padělání a pirátství, známá pod zkratkou ACTA, v Evropě definitivně skončila. Ze stolu ji totiž smetl Evropský parlament. Na plenárním zasedání ve Štrasburku 4. července 2012 hlasovala proti dohodě drtivá většina europoslanců: z 682 hlasujících poslanců bylo 478 proti, 165 se jich zdrželo a jen 39 návrh podpořilo. Pro dohodu nehlasoval také ani jeden český poslanec.

Evropský parlament svým rozhodnutí převzal politickou odpovědnost za odmítnutí dohody ACTA a bude se muset obhájit před evropskými exportéry. Nejčastějším argumentem proti dohodě byl nesoulad s evropským právem, resp. listinou základních práv Evropské unie. Evropský parlament však nepočkal na posouzení tohoto souladu Evropským soudním dvorem, který se jím na popud Evropské komise v současnosti zabývá.

Europarlament také nevyslyšel volání evropských podnikatelů po vyšší ochraně práv duševního vlastnictví při exportu do třetích zemí. Více než sto podnikatelských organizací a asociací ze všech členských států dohodu svým dopisem Evropskému parlamentu jednoznačně podpořilo. Zejména ve složité ekonomické době je pro evropské exportéry vývoz a ochrana jejich patentů a inovací na třetích trzích klíčová.

Evropský parlament tak podle kritiků dal, bez řádného právního posouzení Evropského soudního dvora, přednost populismu a vyšel vstříc internetové lobby. Toto rozhodnutí má navíc negativní dopady i na kredibilitu Evropské unie ve světě. Dohoda byla sjednána s dalšími zeměmi včetně strategických partnerů EU jako jsou USA, Kanada, Japonsko, Jižní Korea nebo Austrálie, kteří se nyní právem ptají, proč Unie není schopna dostát svým závazkům.

Foto: EK