SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský týden podporuje malé a střední podniky

Kdy: 25.05.2010 - 01.06.2010, Kde: Brusel

Téměř 1300 akcí v 37 zemích pomůže podnikatelům ve výměně zkušeností a hledání nových příležitostí.

V úterý 25. května 2010 zahájil místopředseda EK a komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani Evropský týden malých a středních podniků. Ten potrvá do 1. června.

Cílem akce je především poskytnout informace o tom, co v rámci podpory nabízí mikropodnikům či malým a středním podnikům orgány EU, jakož i orgány národní, regionální a místní. Dalšími cíli jsou propagace podnikání, aby v budoucnu více lidí, zvláště mladších, mohlo najít v podnikání svou kariéru, a rovněž vyjádření uznání podnikatelům za jejich přínos pro blahobyt v Evropě, pro zaměstnanost, inovace a konkurenceschopnost.

Letošní Evropský týden malých a středních podniků proběhne ve 37 zemích. Očekává se, že se plánovaných téměř 1300 akcí zúčastní přes tři miliony lidí. Akce budou organizovány na národní, regionální a místní úrovni obchodními organizacemi, poskytovateli podpory podnikání a národními, regionálními a místními orgány zúčastněných zemí. Tyto akce by zároveň měly být příležitostí pro existující malé a střední podniky, aby mohly sdílet své zkušenosti a dále rozvinout svojí obchodní činnost.

Evropský týden malých a středních podniků byl zahájen v roce 2009. Jde o jedno z opatření implementace prvního principu Evropského aktu pro malé a střední podniky, podle něhož by měly „EU a členské státy vytvořit prostředí, ve kterém budou podnikatelé a rodinné podniky vzkvétat a podnikání bude odměňováno“.

Podpora a růst malých a středních podniků je v době krize velice důležitým tématem. V letech 2002 – 2008 byly tyto podniky hnacím motorem hospodářského růstu a tvorby pracovních míst. V uvedeném období bylo v nich vytvořeno na 9,4 milionů pracovních míst. Naproti tomu v letech 2009 a 2010 došlo k úbytku, který se odhaduje na 3,25 milionů míst. Evropská komise proto během tohoto týdne hodlá ukázat podporu, která je malým a středním podnikům věnována. Chce zároveň poukázat na význam tzv. Enterprise Europe Network, tedy sítě, která s pomocí 600 partnerských organizací poskytuje informace a poradní služby malým a středním podnikům ve všech zemích EU a která jim také pomáhá hledat obchodní partnery.

Další informace:

Foto: EK