SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský úřad pro boj proti podvodům má nového generálního ředitele

Kdy: 15.12.2010, Kde: Brusel

Úřad OLAF bude řídit zkušený Ital Giovanni Kessler.

Novým generálním ředitelem Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) byl jmenován Giovanni Kessler. Vzhledem k tomu, že OLAF je součástí Evropské komise, jmenovalo ho do funkce kolegium komisařů, nicméně svým doporučením přispěla i Rada EU, tedy členské státy, a Evropský parlament. Úřad byl z důvodu úmrtí dosavadního šéfa Franze-Hermanna Brünera od počátku letošního roku bez ředitele.

Čtyřiapadesátiletý Giovanni Kessler, vzděláním právník, působil jako italský vysoký komisař pro boj s paděláním. V současné době je předsedou Legislativního shromáždění autonomnní provincie Trento a Konference evropských regionálních legislativních shromáždění. Nyní je pověřen vedením úřadu s 500 zaměstnanci a ročním rozpočtem kolem 50 milionů euro.

Kessler bude při plné nezávislosti odpovědný za vyšetřovací činnost OLAFu, bude řídit organizici úzké a pravidelné spolupráce mezi kompetentními orgány jednotlivých členských států a bude rovněž spoluzodpovědný za tvorbu celkové strategie Komise pro boj s podvody.

OLAF vznikl v roce 1999 za účelem ochrany finančních zájmů Společenství v důsledku povinnosti evropských institucí garantovat co nejlepší využití peněz daňových poplatníků a zejména efektivně bojovat s podvody. Úřad se zabývá podvody v oblasti cel, chybným využíváním dotací a daňovými úniky, pokud je jimi ovlivněn rozpočet Společenství, stejně jako bojem s korupcí a jakýmikoli dalšími ilegálními činnostmi, které  poškozují finanční zájmy EU.

Foto: EK