SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropským hlavním městem kultury bude v roce 2015 Plzeň

Kdy: 08.09.2010, Kde: Praha

Západočeská metropole zaujala porotce více než její soupeř Ostrava.

Ve středu 8. září 2010 se v České republice rozhodlo klání mezi Ostravou a Plzní. Obě města usilovala o získání titulu Evropského hlavního města kultury na rok 2015.

Včerejšímu rozhodnutí předcházela mnohaměsíční činnost v přípravných týmech obou měst. Výběrová komise mezinárodních i českých porotců také osobně navštívila obě kandidátská města (6. a 7. září). Nakonec dala přednost projektu připravenému městem Plzeň a doporučila České republice nominovat právě západočeskou metropoli. Oficiálně bude rozhodnutí přijato Radou ministrů v květnu 2011.

V roce 2015 ponese titul Evropského hlavního města kultury také belgický Mons. Toto rozhodnutí padlo na základě vnitřní dohody v rámci Belgie. Česká republika volila jinou cestu a města tak soutěžila až do posledního okamžiku. Původně o titul soutěžila tři města – kromě dvou finalistů mezi nimi byl i Hradec Králové.

V letošním roce iniciativa Evropského hlavního města kultury oslavila 25 let. Prvním nominovným byly Athény. V roce 2010 jimi jsou Essen, Istanbul a Pécs. A v roce 2013 to budou mimo jiné slovenské Košice.

 

Další informace:

Foto: Plzeň 2015