SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropští a asijští státníci hledali cestu z ekonomické krize

Kdy: 04.10.2010 - 05.10.2010, Kde: Brusel

Vrcholní představitelé 46 zemí se sjeli na osmý summit ASEM.

Summit ASEM dostál svému jménu (zkratka znamená "Asie-Europe Meeting", neboli doslova "asijsko-evropské setkání"), když se na jeho osmé vydání sjeli prezidenti, premiéři a další vrcholní představitelé z celkem 46 zemí Evropské unie a Asie.

Belgický premiér Yves Leterme tak mohl v bruselském Královském paláci přivítat mimo jiné čínského premiéra Wen Jiabao, jihokorejského prezidenta Lee Myung-Bak, japonského předsedu vlády Naoto Kan a další asijské lídry. Evropské země zastupovali mimo jiné francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová. Poprvé se summitu účastnili představitelé tří nových členů ASEM, jmenovitě Ruska, Austrálie a Nového Zélandu. Delegaci České republiky vedl prezident Václav Klaus, kterého během pobytu v Bruselu doprovázela i stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová.

ASEM sdružuje evropské a asjiské země, které společně tvoří více než polovinu světové ekonomiky a přes 60% mezinárodního obchodu. Proto nepřekvapí, že dvoudennímu jednání hlav států a vlád dominovala především ekonomická témata, jako je hledání cest pro ekonomické oživení, reforma mezinárodních finančních institucí či odbourávání překžek v mezinárodním obchodě.

V rámci ústředního motta „Dosahování lepší životní úrovně a více úcty všem občanům“ nechyběla ani sociální a environmentální témata, jako je zvyšování zaměstnanosti a sociální soudržnosti, boj proti chudobě a předcházení přírodním katastrofám spojeným s klimatickou změnou. Státníci ostatně nezapomněli ani na aktuální politická témata, jako je spolupráce při potírání pirátů v Indickém oceánu či úsilí o jaderné odzbrojení na korejském poloostrově.

Český prezident Václav Klaus vystoupil na summitu v rámci bloku „Posílení efektivní globální a finanční správy“ a ve svém projevu zdůraznil, že před globálním správou dává přednost zefektivnění mezinárodní spolupráce. Vedle toho Václav Klaus vedl řadu dvoustranných jednání se svými evropskými i asijskými protějšky. Summit ASEM byl doporovázen několika paralelními akcemi včetně obchodního fóra.

Další informace:

Foto: ASEM8