SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Firmy se mohou vyjádřit k celním preferencím

Kdy: 31.05.2010, Kde: Brusel

Evropská komise spustila konzultaci k novému systému všeobecných preferencí.

Firmy, sdružení či asociace z České republiky a z dalších zemí Evropské unie, které využívají systém všeobecných preferencí, mohou poukázat na slabé i silné stránky tohoto systému a účinně ovlivnit podobu budoucího nařízení upravujícího tuto oblast. Je to díky veřejné konzultaci, kterou spustila Evropská komise a jež poběží do 31. května 2010.

Systém celních preferencí je obchodně politickým opatřením, v jehož rámci poskytuje EU rozvojovým zemím jednostranně zvýhodněný přístup na svůj trh.Současná pravidla systému všeobecných preferencí pocházejí z roku 2008 a jsou účinná do 31. prosince 2011. Jde se o celní preference pro dovoz zboží z rozvojových zemí v obecném režimu (GSP), pro dovoz zboží z rozvojových zemí ve zvláštním pobídkovém režimu pro udržitelný rozvoj a řádnou správu věcí veřejných (GSP+) a dovoz zboží v zvláštním režimu pro nejméně rozvinuté země (EBA, neboli „Vše kromě zbraní“ - „Everything But Arms“).

Procedura veřejné konzultace dává všem zainteresovaným stranám v EU i ve třetích zemích možnost vyjádřit názor na funkcionalitu systému všeobecných preferencí a zároveň sdělit Komisi své náměty a očekávání, které by měly být zohledněny při přípravě nového nařízení.

Další informace:

Foto: EK