česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fotbalové mistrovství světa musí být v televizi zadarmo

Kdy: 17.02.2011, Kde: Lucemburk

Evropský soud potvrdil právo členských zemí EU zabránit přenosům největších sportovních akcí jen na placených televizích.

Členové EU mohou zabránit tomu, aby přenosy z největších sportovních akcí vysílaly výhradně placené televize. Podle rozhodnutí Všeobecného soudu, tedy druhé nejvyšší soudní instance Unie, totiž členské země mohou stanovit, že všechny zápasy mistrovství světa či Evropy ve fotbale se musejí vysílat na neplaceném kanále.

Evropské právo totiž dovoluje státům ustanovit sportovní či kulturní akce národního významu, které jsou vysílány také na neplacených televizích. U nich diváci platí například jen koncesionářské poplatky podle zákonů jednotlivých zemí.

V minulosti v mnoha zemích televize sice vysílaly zápasy národních reprezentantů zdarma, ale ostatní utkání téhož turnaje výhradně na placených kanálech. Právě určení akcí národního významu tomu má zabránit.

Seznamy takových akcí schvaluje zemím EU Evropská komise. Ta již tak učinila v případě osmi zemí – Belgie, Finska, Francie, Irska, Itálie, Německa, Rakouska a Velké Británie. V Británii jde kromě fotbalového mistrovství světa a Evropy také o olympijské hry, finále mistrovství světa v rugby nebo tenisový turnaj ve Wimbledonu.

To ovšem podle fotbalových organizací porušuje jejich vlastnická práva. FIFA a UEFA proto napadly rozhodnutí Komise týkající se Británie a Belgie u Všeobecného soudu, kde ovšem neuspěly. V rozsudku ze 17. února 2011 soudci potvrdili, že členské státy mohou seznam akcí národního významu sestavit.

„Zdá se, že soudci EU si konečně uvědomili, že sport je specifické odvětví založené na jiných principech než zbytek trhu,“ uvedla britská konzervativní europoslankyně Emma McClarkinová. Podle ní jsou pro britského diváka důležité i zápasy mužstev v ostatních skupinách, protože určují příští soupeře národního týmu.

Proti rozsudku se FIFA a UEFA mohou odvolat k Soudnímu dvoru EU. Mají na to dva měsíce.

Verdikt navazuje na rozhodnutí, podle kterého mohou britští diváci sledovat Premier League na veřejných místech, jako jsou restaurace a bary, i na levnějších satelitních kanálech ze zahraničí, nikoli jen na těch, které mají na vysílání na území Británie výhradní právo.

Další informace:

 

Článek vznikl ve spolupráci s Janem Pavcem, studentem FSV UK.

Foto: EK