česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Island svižně kráčí na cestě do EU

Kdy: 19.10.2011, Kde: Brusel

Kandidátská země již nyní pustí Rumuny a Bulhary na svůj pracovní trh.

Na mezivládní konferenci s Islandem 19. října 2011 byly v rámci přístupových jednání předběžně uzavřeny kapitoly 2. Volný pohyb pracovníků a 7. Právo duševního vlastnictví. Dohromady tak Island má již uzavřeny čtyři z celkového počtu pětatřiceti kapitol.

Island tak dále pokračuje ve svižném tempu otevírání a uzavírání vyjednávacích kapitol přístupových rozhovorů s EU. Plně tak využívá toho, že je na základě Dohody o Evropském hospodářském prostoru (EHP) zcela začleněn do vnitřního trhu EU a svoji legislativu v této oblasti má již řadu let plně sladěnu s legislativou EU.

Diskuse o otevírání a uzavírání kapitol, které spadají do oblasti EHP, je tak z větší části pouze formální záležitostí, kdy členské státy na návrh Evropské komise potvrdí, že Island v daných kapitolách plní veškeré požadavky a dalšího jednání není třeba. To byl také případ právě uzavřených kapitol 2 a 7, které obě patří do rozsáhlé oblasti vnitřního trhu.

V případě kapitoly 2. Volný pohyb pracovníků je zajímavé, že Island coby dlouholetý člen EHP má v současné době právo až do roku 2014 uplatňovat vůči občanům Bulharska a Rumunska (které vstoupily do EU a tedy i do EHP až v roce 2007) přechodné období na volný pohyb pracovních sil. Islandská vláda se nicméně v souvislosti s projednáváním kapitoly 2 rozhodla pro vstřícné gesto a přechodné období ukončí již k závěru letošního roku, takže Bulhaři a Rumuni budou po 1. lednu 2012 moci cestovat na Island za prací bez jakýkoli omezení.

Jednání s Islandem nadále pokračují s tím, že nejtěžšími oblastmi budou především kapitoly 9. Finanční služby (kvůli stále nevyřešenému sporu o vyplacení závazků Islandu vůči Velké Británii a Nizozemsku v kauze zkrachovalé banky Icesave), 11. Zemědělství a rozvoj venkova (kvůli specifickým klimatickým a geografickým podmínkám na Islandu, které jsou těžko slučitelné s evropskou zemědělskou politikou) a 13. Rybolov (především kvůli právu na lov v teritoriálních vodách a rybolovným kvótám). Ty se však dostanou na jednací stůl až později.

Další informace:

Foto: EK