SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Island vykročil na cestu do Unie

Kdy: 27.06.2011, Kde: Brusel

Kandidátská země otevřela první kapitoly přístupových rozhovorů s EU.

Na mezivládní konferenci s Islandem 27. června 2011 byly v rámci přístupových jednání otevřeny první čtyři vyjednávací kapitoly přístupových jednání mezi EU s Islandem. Stalo se tak téměř přesně rok po té, co Evropská unie přiznala této zemi kandidátský status.

Delegace členských států EU a Islandu konkrétně otevřely kapitoly 5. Veřejné zakázky, 10. Informační společnost a média, 25. Věda a výzkum a 26. Vzdělávání a kultura. Kapitoly o vzdělávání a vědě a výzkumu byly spolu s jejich otevřením současně i uzavřeny. Je to proto, že množství evropské legislativy (kterou v rámci negociací musí každá kandidátská země přijmout a zavést) je v těchto oblastech velmi malé a Island se na nich v rámci svého členství v Evropském hospodářském prostoru (EHP) již v současné době aktivně podílí.

Jednání s Islandem pokračují dál. Evropská komise ve svých hodnoceních konstatuje, že Island je na členství v Unii relativně dobře připraven. Přesto lze čekat, že jednání v některých oblastech nebudou snadná. Jde především o kapitoly 9. Finanční služby (kvůli stále nevyřešenému sporu o vyplacení závazků Islandu vůči Velké Británii a Nizozemsku v kauze zkrachovalé banky Icesave), 11. Zemědělství a rozvoj venkova (kvůli specifickým klimatickým a geografickým podmínkám na Islandu, které jsou těžko slučitelné s evropskou zemědělskou politikou) a 13. Rybolov (především kvůli právu na lov v teritoriálních vodách a rybolovným kvótám). Ty se však dostanou na jednací stůl až později.

Foto: EK