SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak bude vypadat evropské právo obchodních společností?

Kdy: 20.02.2012 - 14.05.2012, Kde: Brusel

Evropská komise spustila veřejnou konzultaci k jednomu z hlavních prvků vnitřního trhu EU.

Jakými předpisy se bude v budoucnu řídit fungování forem v EU? Budou se pravidla dále harmonizovat, nebo budou v každé členské zemi jiná? To záleží i na výsledcích veřejné konzultace, kterou 20. února 2012 spustila Evropská komise. Zapojit se do ní mohou i firmy či občané z celé EU.

Konzultaci k otázce budoucnosti evropského práva společností spustil komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier, který na základě jejích výsledků oznámí ještě letos další možné návrhy pro zlepšení situace v této oblasti. Ty chce předložit v druhé polovině svého mandátu, tedy do roku 2014.

Evropské právo obchodních společností je základním stavebním kamenem vnitřního tru EU. Za posledních 40 let došlo v této oblasti ke značnému vývoji. Byla přijata řada směrnic i nařízení, které upravují například oblasti zveřejňování informací o společnostech, kapitálu společností a jeho udržení, fúzí (národních i přeshraničních) a rozdělení, práv akcionářů, účetnictví atp. Byly vytvořeny nadnárodní formy společností, jako jsou evropská společnost nebo evropské družstvo.

Nicméně v poslední době je přijetí iniciativ v této oblasti stále obtížnější. Zmiňme například neúspěchy ve vyjednávání simplifikačních návrhů (např. o elektronickém zveřejňování informací o společnostech v obchodních rejstřících a omezení zveřejňování v novinách) či návrhu statutu evropské soukromé společnosti. Na druhou stranu stále více narůstají přeshraniční aktivity společností a nedostatek harmonizace tyto aktivity ztěžuje.

Konzultace se zaměřuje jak na obecné otázky dalšího směřování práva obchodních společností (např. zda je nutná další harmonizace a jakým směrem, zda se zaměřovat na úpravu jen některých typů společností atp.), tak na konkrétní iniciativy (např. zda má Komise hledat alternativní řešení pro přijetí statutu evropské soukromé společnosti, zda je potřeba upravit přeshraniční přemístění sídla společnosti či přeshraniční rozdělení atd.).

Konzultace trvá od 20. února do 14. května 2012. Evropská komise uvítá příspěvky všech zainteresovaných subjektů (obchodní společnosti, podnikatelské organizace a asociace, spotřebitelé atp.)

 

Další informace:

Foto: EK