česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak zajistit udržitelnou energii pro celý svět?

Kdy: 16.04.2012, Kde: Brusel

Každý pátý člověk na světě nemá přístup k elektřině. Generální tajemník OSN Pan Ki-Moon představil v Bruselu svoji iniciativu, která to má změnit.

„Studoval jsem při světle kerosinové lampy. Věřili byste tomu? A teď tady před vámi stojím jako generální tajemník OSN. To bylo možné jedině díky rozvoji a ekonomickému růstu, který nám umožnil používat nové technologie.“ Takto vzpomínal 16. dubna 2012 na své mládí ve válkou zničené Koreji, kde vyrůstal bez přístupu k elektřině, Pan Ki-Moon.

Právě generální tajemník OSN stojí za iniciativou „Udržitelná energie pro všechny“ (Sustainable Energy for All), kterou přijel osobně podpořit na konferenci do Bruselu. „Přístup k moderní energii zcela změnil mou zemi. A my teď musíme zajistit, aby podobně mohl změnit život všech,“ vysvětlil svou motivaci Pan Ki-Moon.

Cílem iniciativy, kterou vyhlásil v lednu 2012, je do roku 2030:

  1. Zajistit univerzální přístup k moderním zdrojům energie.
  2. Zvýšit energetickou účinnost.
  3. Zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů v globálním energetickém mixu.

Summit, jehož se kromě generálního tajemníka OSN zúčastnili i předseda Evropské komise José Barosso, komisař pro rozvoj Andris Piebalgs a ministři pro rozvoj členských států EU, je dokladem, že přístup ke zdrojům energie se dostává do popředí rozvojového úsilí. Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) totiž dnes žije v „energetické chudobě“ asi 1,4 miliardy lidí. Každý pátý člověk tedy nemá přístup k elektřině.

Ještě větší množství lidí – 2,5 miliardy – musí při vaření a topení spoléhat na dřevo (s negativními dopady na ekosystém, především kvůli deforestaci), uhlí, dřevěné uhlí nebo trus zvířat. Pálení těchto surovin v primitivních podmínkách ovšem vede k vážným plicním nemocem a zapříčiňuje jeden a půl milionu úmrtí ročně, většinou žen a dětí. Přístup ke zdrojům energie nebyl v roce 2000 zařazen mezi Miléniové rozvojové cíle, přitom je však předpokladem jakéhokoliv rozvoje či ekonomické aktivity.

Stranou snah tuto situaci změnit nezůstává ani Evropská unie. Předseda EK Barosso na summitu vyhlásil novou iniciativu „Energising Development“, na kterou chce Komise věnovat 50 milionů eur.

Další informace:

 

Sustainable Energy for All

Generální tajemník OSN Pan Ki-Moon u energeticky soběstačného sídla kanceláře OSN v Nairobi. Foto OSN

 

Sustainable Energy for All

Mongolská rodina žijící v této jurtě získává elektřinu díky solárnímu panelu. Foto OSN