SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jaká budou pravidla pro film a televizi na síti?

Kdy: 13.07.2011 - 18.11.2011, Kde: Brusel

Komise spustila veřejnou konzultaci k reformě pravidel duševního vlastnictví v oblasti audiovizuálních děl.

Éra digitálních technologií a internetu, kdy každý může sledovat televizní programy či filmy nejen v televizi, ale také na svém počítači či mobilním telefonu, zcela změnila způsob produkce, marketingu a distribuce audiovizuálních děl. Stejný obsah se k lidem dnes dostane prostřednictvím různých sítí a spotřebitelé očekávají, že budou moci sledovat cokoliv, kdykoliv a kdekoliv.

Jak v této éře zajistit například přeshraniční licencování autorských práv, odměňování autorů a umělců či přístup k filmům a dalším audiovizuálním dílům pro zdravotně postižené občany?

S těmito výzvami se snaží popasovat komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier v Zelené knize o audiovizi, kterou představil 13. července 2011 ve spolupráci s komisařkou pro digitální agendu Neelie Kroesovou a komisařkou pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androullou Vassiliou.

Komise zároveň spustila veřejnou konzultaci k budoucnosti filmů a televizních programů v on-line prostředí. Umělci a autoři, producenti, distributoři, ale i spotřebitelé se v ní mohou vyjádřit ke způsobům, jak by v této oblasti duševního vlastnictví měla vypadat společná evropská pravidla. Konzultace k tomuto projektu potrvá do 18. listopadu 2011.

Evropský kulturní průmysl, včetně audiovizuálního odvětví, významně přispívá k hospodářství EU. Vytváří přibližně 3 % HDP (cca 500 miliard EUR) a zaměstnává zhruba 6 milionů lidí. Toto odvětví kromě toho hraje důležitou roli v podpoře inovací. EU vykazuje druhou největší sledovanost televize na světě a produkuje více filmů než kterýkoli jiný světový region.

Další informace:

Foto: EK