SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jaký bude nový systém DPH?

Kdy: 06.12.2011, Kde: Brusel

EU začíná jednat o nových společných pravidlech pro daň z přidané hodnoty.

Nový systém daně z přidané hodnoty (DPH) má být srozumitelnější pro poplatníky, efektivnější při zajišťování rozpočtových příjmů a odolnější proti podvodům. To je vize, kterou Evropská komise představila 6. prosince 2011 ve svém sdělení.

Společný systém DPH byl zaveden v 70. letech minulého století. Jeho modernizace se stala s ohledem na měnící se ekonomickou realitu nevyhnutelnou. Plán dalších kroků vychází mimo jiné z rozsáhlé veřejné konzultace, která byla přesně před rokem zahájena vydáním tzv. zelené knihy o budoucnosti DPH. Komise obdržela na položené otázky přes 1700 odpovědí od veřejnosti, úřadů a podniků. DPH je daní ze spotřeby, která sice ve finále dopadá na konečné spotřebitele, ale jejíž výběr daně zatěžuje zejména podniky.

Na jaké novinky se mohou poplatníci těšit? Nic menšího než standardizované daňové přiznání v celé EU, jednotný informační portál či tzv. jednotné správní místo. Tím by se mělo zásadním způsobem zjednodušit přeshraniční obchodování, které je důležitým motorem hospodářského růstu.

Přezkoumána bude také opodstatněnost používání více různých sazeb v jednotlivých státech. Z ekonomického pohledu se za ideál považuje jedna sazba. ČR se touto cestou již vydala, neboť s účinností od 1. 1. 2013 má být zavedena jednotná sazba DPH ve výši 17,5 %. V rámci EU jde spíše o nižší sazbu, neboť standardní sazby se pohybují v rozmezí 15 % v případě Lucemburska až po 25 % v případě Dánska.

Proti daňovým podvodům, které mohou za výpadek až 12 % daňových výnosů, má napomoci zejména celkové zjednodušení správy a výběru daně. Novinkou má být také tzv. mechanismus rychlé reakce a další posílení činnosti Eurosfiscu, což je platforma pro spolupráci daňových správ jednotlivých států.

Práce na nové legislativě se teprve rozbíhá a na mnohá zásadní rozhodnutí si ještě bude třeba počkat. Lze ale čekat, že je přinese již rok 2012.

Další informace:

Foto: Rada EU