SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jeden ze satelitů Galilea ponese jméno českého školáka

Kdy: 01.09.2011 - 15.11.2011, Kde: Brusel/Praha

Družice systému Galileo budou pojmenovány po vítězích výtvarné soutěže pro děti ze všech států EU.

Evropská komise se rozhodla zpopularizovat budovaný systém satelitní navigace Galileo prostřednicvím výtvarné soutěže. 27 satelitů Galilea bude symbolicky pojmenováno po vítězích národních kol výtvarné souteže o nejlepší obrázek s vesmírnou tématikou, organizovaných ve všech 27 členských státech.

Soutěž má jednoduchá pravidla. S obrázky na téma „Vesmír a kosmonautika“ se mohou zapojit všechny děti žijící v České republice narozené v letech 2000-2002. Vítěz soutěže vybraný národní porotou bude pozván na slavnostní vyhlášení, kde dostane certifikát a model družice. V rámci postupného vypouštění satelitů systému Galileo se pak do kosmu dostane i skutečná družice s českým dívčím či chlapeckým jménem.

Galileo je evropským projektem satelitní navigace, který by měl pokrýt celou zeměkouli. V tomto smyslu představuje alternativu pro americký navigační systém GPS, bez nějž si již dnes řada řidičů nedokáže představit cestování.

Využití systému Galileo však bude daleko širší, měl by poskytovat kromě lepšího pokrytí i více služeb v celé řadě oblastí, a EU by z něj měla ekonomicky profitovat. Na konci loňského roku bylo rozhodnuto, že Evropský úřad pro dohled nad satelitním navigačním systémem Galileo (GSA) bude sídlit v České republice.

Další informace:

Foto: ESA