SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanadský premiér přijíždí do Bruselu jednat o vízech

Kdy: 05.05.2010, Kde: Brusel

Vízová povinnost pro občany České republiky, Rumunska a Bulharska je jedním z hlavních témat vrcholného setkání EU a Kanady.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy spolu s předsedou Evropského komise José Manuelem Barrosem ve středu 5. května 2010 v Bruselu přivítají kanadského premiéra Stephena Harpera. Jde o první summit mezi Evropskou unií a Kanadou od zavedení víz pro občany České republiky v červenci 2009. Od té doby se vízová problematika stala stěžejním tématem nejen česko-kanadských vztahů, ale i vztahů mezi Evropskou unií a Kanadou.

Česká republika je totiž jako člen schengenského prostoru bez hranic vázána pravidly společné vízové politiky, a tak kromě jednostranného zavedení vízové povinnosti pro kanadské diplomaty, což učinila již v červenci 2009, musí v dalším spoléhat na pomoc Evropské komise a solidaritu ostatních členských zemí Unie. Právě od přenesení problému na unijní úroveň si čeští diplomaté slibují dosažení pokroku a jasného závazku kanadské strany podniknout v dohledné době kroky k návratu do bezvízového režimu. Podobná očekávání mají i Rumuni a Bulhaři, kteří musí rovněž před cestou do Kanady žádat o víza.

S výjimkou vízové otázky jsou vztahy mezi Evropou a Kanadou téměř bezproblémové - oba partneři úzce spolupracují na řešení konfliktu v Afghánistánu či rekonstrukční pomoci zemětřesením postižené Haiti. Významná je také obchodní výměna - sedmadvacítka ročně vyveze do Kanady zboží v hodnotě 22,4 miliard eur, což je o 4,7 miliardy více, než činí dovoz z Kanady. Aby dodaly vzájemným ekonomickým vztahům nový impuls, začaly EU a Kanada jednat o nové obchodní dohodě, která by měla uvolnit také obchod službami a vládní zakázky. Do jaké míry budou tato očekávání naplněna, napoví až samotný summit.

Další informace:

Foto: Evropská komise