SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Klima, zbraně a obchod dominují summitu EU s Brazílií

Kdy: 14.07.2010, Kde: Brasília

Brazilské hlavní město přivítá 14. července vrcholné představitele Evropské unie.

Představitelé Evropské unie a Brazílie se na nejvyšší úrovni scházejí již počtvrté (první summit se uskutečnil v roce 2007). Ovšem nyní to bude poprvé v novém formátu, kdy Evropu zastupují stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Hostitelem summitu, který se koná ve středu 14. července 2010 v Brasílii, je brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Brazílie patří k nastupujícím mocnostem (spolu s Ruskem, Čínou a Indií se označuje jako tzv. země BRIC) a proto se státníci nevyhnou řadě globálních témat, jako je boj proti klimatické změně, překonání globální ekonomické a finanční krize a nastartování rozhovorů o  mezinárodním obchodu.

K tématům summitu bude ale patřit také nešíření zbraní hromadného ničení. Brazilský prezident bude muset mimo jiné vysvětlovat své angažmá v íránské jaderné kauze. Brazílie společně s Tureckem zprostředkovala 17. května 2010 dohodu o výměně íránského jaderného paliva, to však nezabránilo mezinárodnímu společenství pod vedením Evropské unie a USA v prosazení sankcí proti Íránu v Radě bezpečnosti OSN. Pro sankce nakonec hlasovaly i Čína a Rusko, zatímco Brazílie a Turecko byly proti.

Kromě tohoto jednoho sporného tématu však spolupráce mezi Evropskou unií a Brazílií probíhá dobře. Na summitu bude podespána řada dohod, mj. dohoda a spolupráci v civilní letecké dopravě nebo dohoda o vzájemné spolupráci při obnově zemětřesením postiženého Haiti. V květnu tohoto roku byla obnovena jednání o obchodní dohodě EU-Mercosur (blok čtyř latinskoamerických zemí včetně Brazílie), která však mohou trvat ještě několik let. Naopak před dokončením je dohoda o uvolnění vízového režimu - občané všech zemí EU by tak již brzo mohli na krátkodobé turistické pobyty do Brazílie cestovat  bez víz. Čeští turisté tak mohou činit již dnes.

Foto: EK