SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kojenecká mléka už nebudou mít na obalu kojence

Kdy: 11.07.2012, Kde: Brusel

EU připravuje bezpečnější pravidla pro složení potravin pro malé děti a pacienty s přísnou dietou. Zabránit mají i manipulaci zákazníků.

Mléka a výživy pro kojence a malé děti i potraviny pro zvláštní výživu by v Evropské unii měly být již brzo bezpečnější. Bude to díky novým pravidlům, která se nyní dokončují v jednáních mezi členskými státy EU a Evropským parlamentem. Ta by mohla zabránit i manipulaci spotřebitelů díky zákazu idealizujících fotografií nemluvňat na obalech dětských potravin, jenž prosazují europoslanci.

Nařízení ohledně obsahu těchto potravin již v Unii dlouho existují, ale kvůli rychlému pokroku v posledních desetiletích v oblasti vývoje a produkce kojeneckých mlék a výživ, dietetických potravin nebo potravin pro zvláštní výživu je třeba je upravit. Proto Evropská komise předložila návrh revize těchto pravidel. Pokud se je podaří schválit, vstoupí v platnost během roku 2016.

Nový předpis bude na vědeckém základě přesně definovat složení jednotlivých kojeneckých mlék, výživ, mlék pro batolata a další dětské stravy tak, aby nutriční požadavky přesně odpovídaly potřebám dítěte v daném věku. Spotřebitel tak bude mít jistotu, že když si koupí v supermarketu nějaký druh kojeneckého mléka nebo výživy, bude mít víceméně stejné parametry jako jiný druh těchto výrobků, který si předtím koupil v lékárně.

Složení všech produktů uvedených na trh bude muset totiž odpovídat přesně stanoveným požadavkům. Všechny povolené přísady budou muset být předem vědecky ověřeny a schváleny. Důraz bude kladen také na maximální omezení pesticidů v dětské výživě.

Nová pravidla by se měla týkat také potravin určených pro bezlepkovou dietu. Takové výrobky by měly obsahovat méně než 100 mg lepku na kilogram. Pak mohou být označeny jako produkty „s velmi nízkým obsahem lepku“. Jako „bezlepkové“ by měly být označovány pouze potraviny, ve kterých je podíl lepku nižší než 20 mg na kilogram.

Členské státy EU budou pochopitelně mít povinnost, jak je tomu i nyní, tyto výrobky kontrolovat. V případě, že by výrobky neodpovídaly specifikacím, by národní úřady musely sáhnout k příslušným opatřením včetně stažení závadného výrobku z trhu ..

S tímto souvisí také nové požadavky na označování na obalech, které jdou nad rámec běžného označování potravin. Spotřebitelé si tak na obalech budou moci přečíst přesné složení výrobku odpovídající nutričním požadavkům, pro jakou věkovou kategorii je daný produkt určen, jakou má výživovou hodnotu či zda neobsahuje nějaké alergeny.

Aby nebyly tyto výrobky manipulativní nebo příliš idealizující, Evropský parlament prosazuje například zákaz vyobrazování kojenců či batolat na obalech a v reklamách. To má zabránit tomu, aby spotřebitelé nakupovali výrobky pouze na základě emočního rozhodnutí.

V tomto ohledu je potěšující nedávný průzkum Eurobarometru, podle kterého je pro 96 % respondentů při výběru potravin důležitá jejich kvalita, tj. že si již zvykli číst složení potravin a neorientovat se pouze podle vyobrazení nebo textů na výrobcích, mnohdy docela zavádějících.

Foto: Rada EU - Fotolia