SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komise má ambiciózní plán pro evropskou dopravu

Kdy: 28.03.2011, Kde: Brusel

Záměrem je mimo jiné snížit závislost na fosilních palivech a zvýšit bezpečnost na silnicích.

Eliminace osobních aut se spalovacími motory ve městech či přesun třetiny nákladů ze silnic na železnici. I to patří mezi ambiciózní cíle, které navrhla Evropská komise ve své nové strategii pro evropskou dopravu. Ta je obsažena v takzvané Bílé knize k dopravní strategii do roku 2050, kterou Komise zveřejnila v pondělí 28. března 2011.

Jde o základní strategický dokument, který určí podobu evropské dopravní politiky na další desetiletí, a ze kterého se také odvíjejí jednotlivé nelegislativní i legislativní návrhy EK. Jejich schválení ale závisí především na členských státech Unie.

Celkovým záměrem je menší závislost na fosilních palivech, snížení dopadů dopravy na životní prostředí i zvýšení bezpečnosti na silnicích, a to vše při současném udržení mobility a konkurenceschopnosti evropského dopravního průmyslu. Doprava budoucnosti v EU by ve velké míře měla spoléhat na moderní technologie od alternativních pohonů až k řízení dopravních toků.

Pro Českou republiku bude důležité sledovat, jak se budou vyvíjet záměry Komise ohledně budování páteřní sítě evropské infrastruktury a související snahy o podmíněnost a větší koncentraci unijních finančních prostředků.

Další informace:

Foto: Rada EU