SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komise schválila 200 milionů korun pro české včelaře

Kdy: 14.09.2010, Kde: Brusel

Podpora je součástí snah o záchranu evropských včelstev.

Téměř třetina potravin konzumovaných v Evropě pochází z rostlin, jež opyluje hmyz - tedy z velké části včely. Počet včelstev však v posledních letech prudce klesá. Jsou totiž ohrožena novými chorobami, pesticidy i klimatickými změnami.

Proto se Evropská komise rozhodla zhruba o pětinu navýšit finanční pomoc chovatelům včel. Díky tomu budou moci čeští včelaři v následujících třech letech využít až 7,7 milionu eur (tedy cca 200 milionu korun) v rámci národního programu. Finanční pomoc EU českým včelařům na léta 2011 až 2013 dosahuje celkem 3,85 milionu eur, jde tedy o polovinu celkové částky. Zbytek bude dorovnán z národního rozpočtu. Stejně to je i v ostatních zemích EU - programy jsou pro všechny země EU kofinancovány ze společného rozpočtu z 50 procent.

Národní program ČR i ostatních 26 členských zemí na zlepšení produkce a marketingu včelařských produktů schválila Evropská komise v úterý 14. září 2010. Podíl financování z unijního rozpočtu dostal zelenou již v červenci.

Pozitivní efekt programů v minulých letech na řešení problémů, spojených zejména s úmrtností včel, vedl k rozhodnutí o navýšení unijních prostředků na 96 milionu eur pro celé nadcházející tříleté období oproti 78 milionům pro období 2008 až 2010.

Česká republika má tedy možnost realizovat svůj včelařský program již potřetí v řadě. Jeho stěžejním opatřením je technická pomoc, která již v minulosti tvořila asi polovinu vyplacených prostředků. Program umožní mimo jiné odborná školení včelařů, usnadní nákup nových nástrojů a zařízení nutných pro řádnou péči o včelstva, přispěje k boji proti onemocněním, jako je varoáza, a posílí opatření na obnovu včelstev kvalitním genetickým materiálem. Kromě toho budou nově moci využít tohoto opatření i začínající včelaři na pořízení nových nástavkových úlů.

Foto: EK