SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komise schválila ČR první velký výzkumný projekt

Kdy: 20.04.2011, Kde: Brusel

Unie přispěje na stavbu "superlaseru" ELI v Dolních Břežanech zhruba 5,4 miliardami korun.

Česká republika může začít realizovat první velký výzkumný projekt z oblasti laserových technologií. Evropská komise totiž ve středu 20. dubna 2011 definitivně rozhodla, že se na spolufinancování „superlaseru“ ELI (Extreme Light Infrastructure), jež má vyrůst v Dolních Břežanech, bude podílet částkou přibližně 224 milionů eur, tedy cca 5,4 miliardami korun.

„Komisař pro regionální politiku Johannes Hahn dnes podepsal rozhodnutí k velkému projektu ELI. Znamená to, že EU finančně podpoří unikátní výzkumné centrum, které pro ČR představuje jedinečnou příležitost být na špičce výzkumu v této oblasti a přilákat k nám vědce z celého světa,“ řekla velvyslankyně Milena Vicenová, stálá představitelka ČR při EU.

V rámci ELI bude realizován jak základní, tak aplikovaný výzkum, jehož výsledky budou využity v oblasti lékařských věd, elektroniky či nanotechnologií. ELI je prvním velkým projektem Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který dostal zelenou.

Za velký projekt je považován takový projekt, jehož celkové náklady přesahují 50 milionů eur. V České republice jsou realizovány v rámci tří operačních programů, a to OP Doprava, OP Životní prostředí a právě zmiňovaného OP Výzkum a vývoj pro inovace. Evropské komisi Česká republika předložila ke schválení prozatím 31 velkých projektů v hodnotě přibližně 112 miliard korun. Evropská komise dosud ČR schválila 12 velkých projektů, posledním z nich je právě ELI.

„Věřím, že na dobré cestě je i schválení pěti dalších velkých českých infrastrukturních projektů spolufinancovaných z prostředků Evropské unie,“ uvedla velvyslankyně Vicenová. „Cesta k tomu ale není lehká. Centra jsou kromě prostředků EU financována i z českého státního rozpočtu a soukromých zdrojů. Unijním orgánům jsme proto museli složitě prokazovat transparentnost vztahů všech zapojených subjektů. Komise zejména požadovala ujištění, že projekty neohrozí hospodářskou soutěž, tedy že u nich nedojde k neoprávněnému poskytnutí veřejné podpory,“ dodala.

Další informace:

Foto: EK