SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komise tlačí na levnější volání z ciziny

Kdy: 06.07.2011, Kde: Brusel

Se začátkem prázdninové sezóny představila Evropská komise nový plán, jak dále zlevnit poplatky za volání a datové služby pro občany cestující do zahraničí (roaming).

Stávající regulace není nejlepší cestou pro dostatečnou konkurenci mezi operátory, přiznala Komise 6. července 2011 ve své zprávě hodnotící vývoj na roamingovém trhu. Ceny pro spotřebitele se drží těsně pod nařízenými stropy, datové služby jsou příliš drahé.

Proto Komise přišla s novým návrhem, jak do budoucna regulovat roaming. Pokud budou s návrhem souhlasit členské státy a Evropský parlament, dojde od poloviny roku 2014 mimo jiné k oddělení domácích služeb a roamingu, což umožní spotřebitelům využít v zahraničí služeb alternativního operátora. V přechodném období do poloviny roku 2016 pak Evropská komise navrhuje postupně snižovat závazné cenové stropy pro roaming, včetně nově zavedených maloobchodních stropů pro datové služby.       

EU reguluje ceny volání ze zahraničí od roku 2007, kdy byly zavedeny cenové stropy pro hlasové služby a textové zprávy (tzv. eurotarif). V roce 2009 došlo k rozšíření rovněž na velkoobchodní ceny pro datové služby. Stávající pravidla ovšem platí pouze do června 2012.

Nový návrh zapadá do úsilí Evropské komise vytvořit podmínky pro jednotný trh telekomunikačních služeb v rámci celé Unie. Digitální agenda pro Evropu, první z vlajkových lodí plánu pro oživení evropského hospodářství Evropa 2020, zmiňuje mimo jiné cíl setřít do roku 2015 rozdíly mezi poplatky za roaming a vnitrostátními tarify.

Další informace:

  • Návrh EK k revizi nařízení o roamingu (pdf)
  • Zpráva o fungování nařízení o roamingu (pdf)

Foto: EK