SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference v Praze se zaměřila na podnikání za východní hranicí EU

Kdy: 15.06.2011 - 17.06.2011, Kde: Praha

O region východní Evropy a jižního Kavkazu mají podnikatelé stále větší zájem.

Rozvoj soukromého sektoru a posílení konkurenceschopnosti v zemích Východního partnerství měla primárně v hledáčku ministerská konference „Enterprise and competitiveness policies for Eastern Europe and the South Caucasus“, kterou v Praze ve dnech 15. – 17. června 2011 pořádala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

Rozvoj malých a středních podniků (dále SMEs) mj. i v zemích východní Evropy a jižního Kavkazu (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina) bylo zároveň tématem Sektorového semináře pro podnikatele konaného na konci května tohoto roku v Bruselu. Ten byl zaměřen primárně na příležitosti, které se v rámci projektů spolupráce mezi EU a zeměmi Východního partnerství nabízejí firmám ze zemí Evropské unie. Z obou akcí je zřejmé, že zájem o tento region, stejně jako o problematiku rozvoje malých a středních podniků ve třetích zemích, roste jak v akademické sféře, tak mezi podnikatelskou veřejností.

Čeští účastníci prezentovali na konferenci mimo jiné zkušenosti ČR s reformami týkajícími se vytváření podmínek pro rozvoj malých a středních podniků. Experti Evropské komise zdůraznili pokroky na poli evropské legislativy a opatření směřujících ke zlepšení podmínek pro růst a větší konkurenceschopnost SMEs, jako např. Small Business Act, směrnice o pozdních platbách a mnoho dalších. Zástupci mezinárodních finančních institucí (EIB, EBRD) se věnovali možnostem financování rozvoje SMEs a přístupem samotných SMEs k financím. Významnou roli pro podporu a rozvoj malých a středních podniků, zejména při vyhledávání obchodních příležitostí, hraje rovněž síť European Entreprise Network, jež funguje nejenom v zemích EU, ale i v některých zemích Východního partnerství – jako např. centrum EEN v Arménii, jejíž představitel prezentoval tamní aktivity a výsledky.

Samostatná prezentace byla věnována tzv. vlajkovým iniciativám EU v rámci programu pro rozvoj SME v regionu Východního partnerství. Zvláštní pozornost byla věnována programu East Invest, jež má za cíl podporovat a usnadnit příliv přímých zahraničních investic, posílit dialog mezi veřejnými a soukromými institucemi zemí EU a zemí Východního partnerství a zejména usnadnit komunikaci a spolupráci mezi podnikatelskými subjekty z obou regionů.

Další informace: