SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konkurenceschopnost České republiky

Evropská komise vydala 24. září 2013 analytickou zprávu o konkurenceschopnosti EU, včetně jednotlivých členských států a to z hlediska průmyslu a podnikání.

Výkonnost členských zemí EU je hodnocena v pěti oblastech: inovace a udržitelnost, podnikatelské prostředí, služby a infrastruktura, státní správa, finance a investice, dovednosti. ČR je zařazena do třetí skupiny zemí společně s Polskem, Slovenskem, Bulharskem, Rumunskem, Chorvatskem, Estonskem, Litvou a Lotyšskem. Zmíněné státy „se potýkají s problémy v mnoha oblastech, ale rychle se zlepšují“, stojí ve zprávě Komise. Pozitivní vývoj se týká především růstu exportu, zlepšování podnikatelského prostředí a ve většině zmíněných zemí také podmínek financování, které jsou příznivější  než je průměr EU.

Podle žebříčku zaujímá Česká republika první místo spolu s Rumunskem mezi zeměmi EU v podílu průmyslu na hrubém domácím produktu (HDP). Je na 18. místě pokud jde o inovační výkonnost a na 22. místě v kvalitě podnikatelského prostředí a na 16. místě v rámci efektivity státní správy. Ke konci žebříčku se ČR nachází v ukazateli podílu pracovní síly s vyšší kvalifikací ve zpracovatelském průmyslu. Doporučení ke zlepšení je rovněž v oblasti dopravní infrastruktury. V porovnání s průměrem EU jsou v ČR nižší ceny energií a oproti období 2009-2011 se zlepšil přístup podniků k finančním prostředkům.

Obecně Evropská komise hodnotí vývoj EU pozitivně v oblasti exportu, zlepšení inovační výkonnosti a podnikatelského prostředí ve většině států a rovněž zlepšení dovedností pracovní síly. Naopak investice zůstávají v EU na nízké úrovni. Problémem pro průmysl jsou nadále vysoké ceny energií. V členských státech se zhoršil přístup k finančním prostředkům a v některých je třeba zlepšit efektivitu státní správy. Podíl průmyslu na HDP EU klesl na 15,3 % a vzdaluje se tak cíli 20 % pro rok 2020.