SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malé a střední firmy zůstávají prioritou

Kdy: 23.02.2011, Kde: Brusel

Evropská komise hodnotila tříleté fungování Aktu pro malé podniky.

Podpora malých a středních podniků bude nadále prioritou Evropské unie. Vyplývá to z přezkumu „Aktu pro malé podniky“, který zveřejnila Evropská komise ve středu 23. února 2011. Cílem tohoto dokumentu je nejen vyhodnotit fungování nástroje, který Komise spustila v roce 2008, ale také dále podpořit tyto firmy, které jsou páteří evropského hospodářství.

„Akt pro malé podniky“ stanovuje deset principů, jež mají usnadnit malým a středním firmám život. Jsou rozděleny do tří důležitých oblastí: snížení administrativní zátěže, zajištění přístupu k financím a podpora přístupu na trh.

V novém hodnocení Komise analyzuje úspěchy a neúspěchy naplňování principů v tříleté praxi, a to na evropské i národní úrovni. Současně přichází s novými opatřeními, jež odrážejí dosažené cíle i aktuální hospodářskou situaci. Oblasti, v nichž je třeba dále pokročit, jsou velmi podobné těm předchozím: inteligentní regulace, finanční potřeby malých a středních podniků, podpora podnikání, tvorba pracovních míst, růst a posílení přístupu firem na trh. Zvláštní pozornost je věnována nutnosti využití potenciálu vnitřního trhu ze strany těchto podniků, jakož i jejich přístupu na trhy světové. Dokument se v této souvislosti zabývá i pomocí podnikům při přechodu na zdrojově účinné hospodářství. Narozdíl od předchozího sdělení tento dokument zdůrazňuje také potřebu zajistit takovou správu a řízení „Aktu pro malé podniky“, jež přinese hmatatelné výsledky.

Malé a střední podniky jsou pro evropskou ekonomiku zásadní. V EU působí přibližně 23 milionů malých a středních podniků (představují 99% ze všech podniků), které zaměstnávají více než 90 milionů lidí (jde o 67% pracovních sil zaměstnaných v soukromém sektoru). Od jejich hospodářských úspěchů se tudíž odvine také výsledek strategie Evropa 2020 a zdar či nezdar evropského hospodářství ve světové konkurenci.

Další informace:

Další aktuality určené podnikatelům naleznete v rozcestníku Stálého zastoupení "EU pro podnikatele".

Foto: Rada EU