SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezi nebezpečnými výrobky je nejvíce hraček

Kdy: 16.04.2010, Kde: Brusel

Přes čtvrtinu rizikových výrobků nahlášených loni do unijního systému rychlého varování RAPEX tvořily hračky.

Hračky a jejich bezpečnost vždy byly pro národní dozorové orgány prioritou. To dokazují i poslední statistiky systému rychlého varování EU pro nepotravinářské výrobky (tzv. RAPEX), které Evropská komise zveřejnila 16. dubna 2010. Ze zprávy za rok 2009 vyplývá, že nejčastěji oznamovanými výrobky, které představují pro spotřebitele závažné riziko, byly právě hračky (28% všech oznámení). Následovaly oblečení (23%), motorová vozidla (9%), elektrické spotřebiče (8%) a kosmetika (5%).

Pokud jde o hračky, provedly loni orgány dohledu nad trhem ve 13 zemích včetně ČR společnou akci zaměřenou na bezpečnost hraček pro děti do 3 let. Zaměřily se zejména na nebezpečí spolknutí malých částí a přítomnost těžkých kovů, což jsou nejčastější rizika pro děti vedoucí mnohdy k fatálním následkům. Orgány prověřily přes 14 tisíc hraček kvůli nebezpečí spolknutí a přes 2 300 hraček kvůli přítomnosti těžkých kovů. Jednalo se například o puzzle, panenky, plyšové hračky, hračky používané při koupání dětí či různé malované hračky.

Kontroly ukázaly, že nebezpečné malé části obsahovalo 35% testovaných hraček. Naopak přítomnost těžkých kovů byla odhalena pouze u 7,5% hraček. To samozřejmě nezůstalo bez odezvy. Naprostá většina těchto hraček musela být okamžitě stažena z trhu. Odhalené nebezpečné hračky byly také nahlášeny do sytému RAPEX.

Většina nebezpečných hraček pocházela z Číny (38%). Tato skutečnost odráží význam Číny jakožto vývozce hraček. Odhaduje se, že na evropském trhu pochází 85% hraček právě z Číny.

Další informace:

Foto: EK