SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference WTO otevřela trhy veřejných zakázek

Kdy: 15.12.2011 - 17.12.2011, Kde: Ženeva

Evropským firmám se díky nové dohodě otvírá řada nových možností, ačkoli mnohostranná liberalizace obchodu zůstává nenaplněnou ambicí.

Přestože VIII. Ministerské konference Světové obchodní organizace, která proběhla 15. – 17. prosince 2011 v Ženevě nebyla negociační, nejsou ekonomické přínosy zanedbatelné. Mezi ty největší určitě patří další otevření trhů veřejných zakázek, vstup nových členů, posílení boje proti protekcionismu nebo balíček rozhodnutí ve prospěch nejméně rozvinutých členů konference.

Ekonomicky nejvýznamnějším výsledkem konference jsou určitě přínosy Dohody o veřejných zakázkách, které lze vyčíslit na 80 až 100 miliard amerických dolarů ročně. Přístup na své trhy zlepšilo všech 42 členů dohody. Významné bylo například otevření trhu Japonska, kde se evropské firmy budou moci účastnit projektů obnovy v hodnotě miliard euro.

Díky rozšíření Světové obchodní organizace o čtyři nováčky (Rusko, Černá Hora, Samoa, Vanuatu) se bude jejími pravidly řídit už 97 % světového obchodu. Jen vstup Ruska představuje přínosy pro ostatní členy ve výši kolem 5 miliard dolarů.

Ministerská konference také přijala balíček rozhodnutí ve prospěch nejméně rozvinutých zemí. Za nejvýznamnější lze považovat otevření trhu rozvinutých zemí v oblasti služeb.

V souvislosti s pokračující ekonomickou krizí dominovala na Konferenci obava z nové vlny protekcionismu. Podle analýz Světové obchodní organizace by odstranění všech opatření bránících obchodu ušetřilo až 800 miliard dolarů. Summit ale ukázal, že ne všichni členové Světové obchodní organizace chápou protekcionismus stejně.

Konference bohužel nepřijala žádné konkrétnější závěry pro další jednání o mnohostranné liberalizaci obchodu, tedy o Rozvojové agendě z Dohá. Členové sice potvrdili svou vůli pokračovat na základě přijatého mandátu i vyjednávacích zásad, nepřijali však žádný konkrétní program jednání pro nejbližší období.

 

Další informace: