SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
ministr_jan_kohout
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout: EU musí dál posilovat vztahy se svými východními sousedy

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout se dne 21. října 2013 zúčastnil zasedání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku. Společně se svými kolegy z členských států EU diskutovali o prohlubování spolupráce se státy Východního partnerství a aktuálním vývoji v Egyptě, Sýrii a Libyi.

Ministři osmadvacítky se věnovali přípravě klíčového listopadového summitu projektu Východního partnerství, který se zaměřuje na spolupráci s východoevropskými zeměmi. Jednání se zúčastnila i Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci Catherine Ashtonová a eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

„Z pohledu české diplomacie je nesmírně důležité udržet odpovídající pozornost a podporu projektu Východního partnerství v předvečer vilniuského summitu a naplnit očekávání, která jsou do tohoto vrcholného setkání vkládána. Česká republika patří tradičně k velkým zastáncům prohlubování spolupráce mezi EU a státy Východního partnerství. Samotný projekt byl zahájen na pražském summitu v roce 2009," upozornil Kohout.

Summit ve Vilniusu, který se uskuteční ve dnech 28.-29. Listopadu 2013, bude již třetím setkáním na nejvyšší úrovni mezi členskými státy EU a šesticí států Východního partnerství. Očekává se, že kromě parafování či podpisu několika zásadních dohod s vybranými partnerskými zeměmi a zhodnocení dosavadního vývoje, účastníci summitu načrtnou další budoucnost projektu Východního partnerství.

Vilniuským summitem to nekončí

„Naše úsilí teď směřujeme na zorganizování úspěšného summitu ve Vilniusu, ale musíme se dívat dále. Vilniuským summitem to nekončí. Už nyní musíme přemýšlet, jak budeme naplňovat závazky a úkoly z Vilniusu a jak celý projekt posuneme na další úroveň," řekl ministr Kohout a dodal: „Prohlubování spolupráce je vzájemné výhodné, nicméně jak EU tak i státy Východního partnerství čeká spousta práce."

Na okraj summitu se ministr Kohout zúčastnil neformální snídaně Skupiny přátel Ukrajiny za účasti ukrajinského ministra zahraničních věcí Leonida Kožary.

„Ukrajina za poslední měsíce urazila velký kus cesty v plnění svých závazků. Pevně doufám, že na summitu ve Vilniusu se podaří s Ukrajinou podepsat Asociační dohodu, zahrnující také dohodu o zóně volného obchodu, " zhodnotil ministr Kohout pozici Ukrajiny.

Ministři se dále zabývali otázkou jižního sousedství včetně pokračujícího úsilí mezinárodního společenství o zprostředkování mírových jednání v Sýrii. Na závěr jednání se ministři během pracovního oběda setkali s barmskou opoziční političkou Aung San Su Ťij.

„Rád jsem se opět setkal se Su Ťij. Diskutovali jsme, jak napomoci demokratickému vývoji v zemi. Mezinárodní společenství musí zejména podpořit proces ústavních změn v Barmě," prohlásil ministr Kohout, který před několika týdny hostil barmskou disidentku v Černínském paláci během její návštěvy České republiky.

Zdroj: web MZV ČR