SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
ministr_jan_kohout
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout v Bruselu jednal o Sýrii a Ukrajině

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout se v pondělí 20. 1. 2014 zúčastnil zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu. Společně se svými kolegy z členských států EU diskutovali o celé řadě témat, které zaměstnávají unijní diplomacii. Velkou pozornost evropští ministři zahraničí věnovali situaci na Ukrajině a Blízkém Východě. Během pracovního oběda se pak ministři věnovali přípravě pravidelného summitu mezi EU a Ruskem.

Ministerská schůzka během dopoledne odsouhlasila také s podporou české diplomacie prohlášení k aktuálnímu vývoji na Ukrajině. „Jsem znepokojen za jaké situace a jakým způsobem prosadili ukrajinští zákonodárci na zasedání parlamentu 17. ledna balíček zákonů. Tyto legislativní změny mohou vážně omezit svobodu projevu a vyjadřování. To je naprosto nepřípustné," upozorňuje Kohout. Evropská unie ve svém prohlášení proto vyzvala důrazně Ukrajinu k přehodnocení těchto legislativních opatření. „Ukrajinští zákonodárci jakož i vláda musí v tomto ohledu dbát, aby jejich počínání bylo v souladu se závazky Ukrajiny vůči mezinárodnímu společenství a Evropské unii," doplnil šéf české diplomacie.

Dalším klíčovým tématem na jednání byla situace v Sýrii a diplomatické přípravy na mírovou konferenci (tzv. „Ženeva 2" ), která by za účasti syrského režimu i opozice měla odstartovat na konci ledna.

Podle ministra Kohouta je dlouhodobou prioritou politické řešení konfliktu a zmírnění humanitární krize v zemi. „Česká republika průběžně financuje humanitární pomoc syrským uprchlíkům jak v Sýrii samotné, tak i v sousedních zemích," upřesnil ministr Kohout. Od počátku konfliktu Česká republika poskytla již téměř 60 mil. Kč a za rok 2013 se jednalo o 29 mil. Kč.