SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
stropnicky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Stropnický: Ruské angažmá na Ukrajině je evidentní

Ministr obrany Martin Stropnický zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci, které se uskutečnilo ve formátu ministrů obrany 15. dubna 2014 Lucemburku. Hlavními tématy schůzky byly Ukrajina a Středoafrická republika.

Události posledních dnů a týdnů, kdy neoznačení ozbrojenci obsazují budovy veřejné a státní správy na východě Ukrajiny, nápadně připomínají obdobný scénář, který se odehrál před ruskou anexí Krymu. „Ruské angažmá je naprosto evidentní," komentoval aktuální dění na Ukrajině český ministr obrany.

Ministři diskutovali o možných dopadech posledních událostí zejména na společnou obrannou a bezpečnostní politiku EU a změnách bezpečnostního prostředí v Evropě, na které je nezbytné reagovat také na půdě Evropské unie. Ukrajinská krize byla rovněž  hlavním tématem pracovního oběda ministrů obrany EU s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem.

„O jakékoliv vojenské akci ze strany EU či NATO v současné chvíli nikdo neuvažuje," přiblížil dnešní diskusi ministr Stropnický. Mezinárodní společenství ale musí Rusku dát jasný vzkaz, že jeho postoj k současné krizi je nepřijatelný. K ukrajinskému návrhu na vyslání mírových sil pod hlavičkou OSN je ministr obrany skeptický.  "Musela by to odsouhlasit Rada bezpečnosti OSN, ve které ale má Ruská federace právo veta," řekl.

Mezi dalšími tématy, které projednali ministři v Lucemburku, byly spolupráce zemí EU v rámci Evropské obranné agentury (EDA) nebo unijní mise ve Středoafrické republice. Na ní by měla navázat mise OSN. Zapojení do ní ČR nyní zvažuje. V nejbližšich dnech předloží zároveň ministerstvo obrany vládě návrh na prodloužení mandátu pro české vojáky působící ve výcvikové misi EU v Mali.