česky  english 

rozšířené vyhledávání
zaoralek
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Je třeba podpořit mírový plán

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na jednání Rady Evropské unie pro zahraniční věci, které se uskutečnilo 23. června 2014 v Lucemburku. Šéfové evropských diplomacií podpořili mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a vyzvali Rusko k aktivní roli při jeho realizaci. Schválili misi EU, která má zlepšit fungování bezpečnostního systému, například policie. V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situací v Iráku evropští ministři podpořili iráckou vládu v boji proti teroristům a územní celistvost Iráku.

Ministři zahraničí členských zemí EU na svém zasedání v Lucemburku jednoznačně podpořili mírový plán nového ukrajinského prezidenta Porošenka, který podle nich představuje dobrou příležitost pro zastavení bojů a snížení napětí. Ministři rovněž ocenili kroky nové ukrajinské hlavy státu směrem k míru a stabilitě, které učinil po svém uvedení do funkce.

„Prezident Porošenko plní to, co slíbil, při svém inauguračním projevu. Jde o snahu nastolit mír na Ukrajině s jasně stanovenými podmínkami. Jsem velmi rád, že ministři zahraničí zemí EU tento plán přijali a podpořili,“ uvedl na adresu nového ukrajinského prezidenta ministr Zaorálek.

Šéfové evropských diplomacií rovněž vyzvali Rusko k aktivní podpoře mírového plánu, přijetí opatření proti pronikání ilegálních ozbrojenců a zbraní přes rusko-ukrajinské hranice a především uplatnění svého vlivu vůči proruským separatistům. Pokud tak Rusko neučiní, zopakovala Rada ministrů připravenost přijmout další sankce.

„Musíme maximálně využít příležitosti, které příměří vyhlášené prezidentem Porošenkem nabízí. EU by měla použít všechny prostředky pro vyvinutí tlaku na Rusko, aby podpořilo mírový plán ukrajinského prezidenta Porošenka,“ uvedl po dnešním jednání český ministr zahraničí s tím, že šéfové států a vlád EU budou mít na konci týdne, příležitost kroky Ruska posoudit.

Ministři na zasedání v Lucemburku rovněž schválili vznik mise EU, která má napomoci reformě ukrajinského bezpečnostního sektoru, zejména policie, a posílit vládu práva. Začátek jejího působení je plánován na léto letošního roku. „Jde o misi, ve které by měli mít čeští zástupci své místo,“ připomenul ministr Zaorálek aktivní zájem ČR o angažmá v této oblasti. Cílem mise je zlepšení funkce bezpečnostních složek chránících občany, jejich řádné fungování včetně kontrolních mechanismů.

Dalším důležitým bodem jednání šéfů evropských diplomacií byla bezpečnostní a humanitární situace v Iráku. Rada ministrů odsoudila útoky a bezprecedentní násilí, kterého se dopouštějí islámští radikálové ze skupiny ISIL. Ministři zdůraznili podporu irácké vládě v boji proti teroristům včetně podpory územní celistvosti a suverenity Iráku, která musí být zachována. „ČR podporuje uzemní celistvost Iráku a připojujeme se k požadavku vytvoření celo-irácké vlády, kde budou zastoupeny všechny skupiny včetně Šítů, Sunnitů nebo Kurdů. Má-li mít Irák šanci, musí se vytvořit vláda, se kterou se Iráčané budou schopní identifikovat. Je povinností politických elit Iráku, aby se o takovou vládu pokusili,“ dodal ministr Zaorálek.