SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
lubomir_zaoralek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Jedná se o akt agrese

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vedl 3. března 2014 českou delegaci na mimořádném zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu. Důvodem schůzky šéfů diplomacií byl ruský postup vůči Ukrajině a poslední události na Krymském poloostrově. Ministři označili kroky Ruské federace za akt agrese a vyzvali k okamžitému ukončení vojenských operací.

Poslední vývoj na Ukrajině a bezprecedentní kroky Ruska na Krymském poloostrově přivedly do Bruselu na mimořádné zasedání ministry zahraničních věcí členských států EU. Česká republika na zasedání požadovala, aby Evropská unie vyslala vůči Rusku jasný signál, že takové jednání je nepřijatelné. „Plíživá okupace Krymu musí skončit“ řekl před jednáním šéf české diplomacie.

Ministři zahraničí na svém zasedání důrazně odsoudili ruský postup na Krymu a označili jej za „akt agrese“ proti suverénní zemi.  Vyzvali Rusko k okamžitému stažení jednotek a dodržování mezinárodních závazků včetně tzv. Budapešťského memoranda, ve kterém Rusko,  společně s USA a Velkou Británií, garantuje uzemní celistvost Ukrajiny.

„Pokud nedojde k deeskalaci situace v nejkratší době, rozhodneme o přerušení dialogu o uvolnění vízového režimu mezi EU a Ruskem a dohody o spolupráci. Ve hře je nadále možnost sankcí.“ uvedl ministr Zaorálek po jednání evropské osmadvacítky. Odkázal také na pozorovací misi OBSE, která by měla pomoci nalézt diplomatické řešení situace. Pokud to díky Rusku nebude možné, „vypraví Evropská unie vlastní pozorovatelskou misi“ nastínil ministr další kroky.

„Byly porušeny hranice suverénní země a to vojenskou silou, což je naprosto nepřijatelné. Proto jsme dnes ruský postup označili jako akt agrese“ zdůraznil český ministr zahraničí.

O naléhavosti situace svědčí také svolání mimořádného summitu šéfů států a vlád členských zemí EU, kteří se v Bruselu setkají ve čtvrtek 6. března, aby se věnovali situaci na Krymu.