česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Potřebujeme konkrétní reformní kroky ukrajinské vlády

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na pravidelném zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci, které se uskutečnilo 15. prosince 2014 v Bruselu. Šéfové evropských diplomacií debatovali o potřebě nové strategie vůči zemím zasaženým syrským konfliktem. Věnovali se i aktuální situaci na Ukrajině.

Jednání ministrů zahraničí členských zemí EU bylo věnováno především konfliktu v Sýrii, Iráku a teroristické skupině ISIL, která operuje v obou zemích. Ministři v závěrečném dokumentu odsoudili krutosti a hrubé porušování lidských práv, kterého se dopouští zejména Asadův režim a bojovníci ISIL, al Nusra a dalších teroristických skupin působících v Sýrii. V důsledku konfliktu je více jak 12 milionů Syřanů včetně 5 milionů dětí odkázáno na humanitární pomoc, téměř 11 milionů jich muselo opustit své domovy.

Šéfové evropských diplomacií podporují zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana da Mistury v jeho snaze najít udržitelné politické řešení téměř čtyřletého konfliktu. „Má se tak stát za pomocí tzv. zmrazení bojů nejprve v oblasti města Aleppa s cílem umožnit obyvatelům přístup k humanitární pomoci a zahájit politická jednání na lokální úrovni. Je to nejlepší plán, který v této chvíli máme, zvláštní zmocněnec OSN odvedl velký kus práce a my jsme se shodli na jeho jednoznačné podpoře,“ přiblížil dnešní jednání ministr Zaorálek.

Nadále platí závazek EU poskytovat humanitární pomoc jak přímo v Sýrii tak v okolních zemích. Do této pomoci je zapojena i Česká republika, která poskytla humanitární pomoc obyvatelům Sýrie a syrským uprchlíkům v okolních zemích v celkové hodnotě 66,5 milionů Kč. Z toho jen v roce 2014 bylo vynaloženo 20 milionů Kč.

Ministři zahraničí diskutovali také o aktuální situaci na Ukrajině. Přivítali brzké ustavení nové ukrajinské vlády se silným mandátem vzešlým ze svobodných voleb 26. října 2014. Šéfové diplomacií se rovněž shodli na potřebě urychlení procesu nezbytných reforem, které jsou pro Ukrajinu klíčové v oblasti veřejné správy, boje proti korupci a vlády práva. „Není pochyb o naší vůli Ukrajině pomoci, ale potřebujeme vidět konkrétní reformní kroky nové vlády“, doplnil český šéf diplomacie.