SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

lubomir_zaoralek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Sankce jsou logickou odpovědí na bezprecedentní násilí.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na mimořádném zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci, které se uskutečnilo 20. února 2014 v Bruselu a mělo jediné téma - situaci na Ukrajině. Ministři důrazně odsoudili eskalaci násilí a přijali škálu sankcí vůči těm, kteří jsou za rozpoutání bezprecedentní eskalace násilí posledních dní zodpovědní.

Ministři zahraničí EU vyzvali k vyšetření posledních událostí včetně právního postihu a zopakovali, že jediným východiskem ze současné hluboké krize je dialog a dohoda na politické úrovni. Primární zodpovědnost za situaci na Ukrajině nese především prezident Janukovyč a stávající administrativa, stojí v prohlášení ministrů zahraničí EU.

Ve světle tragických událostí rozhodli ministři o uvalení cílených sankcí vůči osobám, které jsou přímo zodpovědné za eskalaci násilí. Katalog sankcí obsahuje zákaz cestování, zmrazení aktiv a zákaz dovozu materiálu, který je možné využít k represím vůči civilnímu obyvatelstvu.

Ministr Zaorálek po jednání šéfů diplomacií evropské osmadvacítky uvedl: „Ostře jsme odsoudili násilí, ke kterému nyní dochází. Konstatovali jsme jasnou odpovědnost současné vládní garnitury s tím, že žádné okolnosti nemohou ospravedlnit to, čeho jsme aktuálně svědky. Sankce vůči zodpovědným osobám jsou logickou odpovědí Evropské unie."