česky  english 

rozšířené vyhledávání
lubomir_zaoralek
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v Bruselu: Násilí na Ukrajině musí přestat.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady pro zahraniční věci EU, které se uskutečnilo 10. února 2014 v Bruselu. Rada se věnovala aktuálnímu dění na Ukrajině a také v dalších zemích Východního partnerství, které směřují k podpisu asociační dohody s EU. Ministři také schválili nový mandát pro vyjednávání o vztazích s Kubou.

Přetrvávající politická krize na Ukrajině byla jedním z hlavních témat pondělního zasedání šéfů diplomacií členských států EU. Česká republika společně s Polskem a Švédskem patřila k zemím, které požadovaly přijetí prohlášení evropské osmadvacítky k dění na Ukrajině. Ministři zahraničí v něm společně odsoudili násilné potlačování svobody projevu a shromažďování, vyzvali k politickému dialogu a deeskalaci násilí.

„Nemůžeme akceptovat, aby v našem bezprostředním sousedství, na hranicích Evropské unie, docházelo k drastickému porušování lidských práv, mučení, násilí, které je namířeno proti občanům Ukrajiny. K tomu nemůžeme mlčet," uvedl ministr Zaorálek po jednání o Ukrajině. Podle ministra je v případě zhoršení situace "třeba sáhnout k různým prostředkům".

V Bruselu diskutovali ministři také o zemích Východního partnerství, které na vilniuském summitu v prosinci 2013 parafovaly Asociační dohodu a Dohodu o volném obchodu s EU. Česká republika jednoznačně podporuje směřování Gruzie a Moldavska k podpisu dohod a je připravena těmto zemím pomoci při jejich evropské aspiraci.

Unijní ministři zahraničních věcí na svém zasedání rovněž schválili vyjednávací mandát pro zahájení jednání EU s Kubou. Bude tím odstartováno vyjednávání o „Smlouvě o politickém dialogu a spolupráci" mezi EU a Kubou. Česká republika podpořila schválení mandátu především z důvodu silného lidsko-právního aspektu, který mandát obsahuje, a odráží tak dlouhodobý postoj české diplomacie vůči Kubě.