SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie chce lépe sdílet vojenské schopnosti

Kdy: 09.12.2010, Kde: Brusel

Šéfové resortů obrany se sešli na vůbec prvním formálním jednání v rámci Rady EU.

Spolupráce při rozvoji vojenských schopností, např. cestou jejich sdílení (tzv. pooling and sharing), se stává stále více frekventovaným tématem, zejména s ohledem na snižování výdajů států EU na obranu. Vzájemná spolupráce poskytuje příležitost, jak v současné tíživé ekonomické situaci zachovat a rozvíjet potřebné schopnosti a jak úsporněji vynakládat zdroje.

Proto se také sdílení vojenských schopností stalo jednám z hlavních témat zasedání ministrů obrany EU v Bruselu ve čtvrtek 9. prosince 2010. Šlo o historickou schůzku – byla totiž prvním samostatným formálním jednáním unijních ministrů obrany v rámci Rady EU. Ministři obrany proto měli poprvé možnost přijmout formální rozhodnutí. Právě k rozvoji vojenských schopností příjali Závěry

V přijatých závěrech Rady je vedle rozvoje vojenských schopností pojednána i pokračující práce na hledání civilně-vojenských synergií a spolupráce EU s NATO při rozvoji vojenských schopností.

Ministři rovněž schválili rozpočet Evropské obranné agentury (EDA)  pro rok 2011, který bude ve stejné výši jako v letošním roce.

Na okraj zasedání proběhlo neformální jednání ke spolupráci EU-NATO při rozvoji schopností za účasti generálního tajemníka aliance Anderse Fogha Rasmussena. Uskutečnilo se i zasedání Řídicího výboru Evropské obranné agentury na úrovni ministrů obrany a neformální oběd ministrů, během něhož byly diskutovány současné vojenské operace EU (ALTHEA v Bosně a Hercegovině, ATALANTA v oblasti Adenského zálivu a západní části Indického oceánu a EUTM Somalia v Ugandě).

Českou delegaci vedl 1. náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

Foto: Operace ATALANTA