česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři řešili dioxinovou aféru

Kdy: 24.01.2011, Kde: Brusel

Tématy schůzky šéfů resortů zemědělství byly i tíživá situace na trhu s vepřovým masem a budoucnost Společné zemědělské politiky.

První zasedání v tomto roce, na kterém se ministři zemědělství sešli v pondělí 24. ledna 2011, se neslo především ve znamení dioxinové krize. Ta nejen nejvíce postiženému Německu, ale i okolním státům včetně České republiky, přinesla mnoho obtíží. Nejvyšší zástupci agrárního sektoru vyslechli z úst své německé kolegyně desetibodový akční plán, který by měl do budoucna spolu s konkrétními návrhy Evropské komise přispět k posílení transparentního prostředí celého řetězce od chovatelů až po vidličku a zabránit tak napříště opakování případného ohrožení zdraví spotřebitelů.

Ministři se věnovali i otázce prohlubující se krize v sektoru vepřového masa způsobené kombinací vysokých vstupních cen krmiv a nízkých cen masa. Krizi v poslední době umocnil pokles poptávky v souvislosti s dioxinovou aférou, což přimělo Evropskou komisi  k promptnímu zavedení podpory pro soukromé skladování. Následovat budou další kroky vedoucí k dlouhodobějším opatřením, které by měly vzejít z jednání skupiny expertů se zástupci producentů.

Již podruhé se Rada vyjadřovala ke Sdělení Komise o budoucnosti SZP, tentokrát šlo o udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a opatření v oblasti klimatu.

ČR se v tomto kontextu vyslovila především pro zajištění proporcionality navrhovaných environmentálních opatření pro farmáře tak, aby nedocházelo ke zbytečným překryvům v rámci opatření I. a II. pilíře Společné zemědělské politiky a k nežádoucímu nárůstu byrokracie a oslabování  konkurenceschopnosti. Rovněž zdůraznila, že z pohledu příspěvku k environmentálním cílům nejsou opodstatněné návrhy Komise na diferenciaci podpor malým a velkým zemědělským podnikům. Opatření rozvoje venkova by napříště měla více reflektovat potřebu posilování ekologické stability krajiny, snížení povodňových rizik a obecně širší podporu využití inovací a potenciálu zelených technologií.

V neposlední řadě se ministři věnovali důležitému tématu zdraví včel. Shodli se na společné potřebě evropského zemědělství zajistit zdravá včelstva a bezpečné, kvalitní včelí produkty.

Českou delegaci vedl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Další informace:

Foto: MZe ČR