SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři se věnují zlepšení vztahů v obchodním řetězci

Kdy: 29.03.2010, Kde: Brusel

Fungování potravinového řetězce má přímý dopad nejen na zemědělce či distributory, ale i na peněženky spotřebitelů.

Ministři zemědělství Evropské unie se v pondělí 29. března 2010 sjíždějí do Bruselu mimo jiné s cílem projednat fungování potravinového řetězce. Toto téma se významně dotýká nejen zemědělců, zpracovatelů a distribučního řetězce, ale mnohdy neúměrně odlehčuje peněženky všech spotřebitelů v Evropské unii.

Výsledkem diskuse by měl být vyvážený přístup dobře odrážející současnou situaci a nabízející reálné podněty pro případné budoucí legislativní kroky. Pro Českou republiku zůstávaly před jednáním problematickými zejména ty pasáže připravovaných závěrů Rady, které odkazují na možné selektivní rozvolňování pravidel hospodářské soutěže v rámci společných organizací zemědělských trhů.

Španělské předsednictví v Radě EU na jednání rovněž představí své závěry k tématu budoucnosti Společné zemědělské politiky, zaměřené na perspektivu tržních nástrojů po roce 2013. Jde o další kámen do komplexní mozaiky evropské zemědělské budoucnosti, jenž doplňuje oblasti přímých plateb a rozvoje venkova diskutované za českého a švédského předsednictví. Rada se v návaznosti na zasedání šéfů stítů a vlád 25. a 26. března bude rovněž zabývat rolí zemědělství ve vztahu ke strategii Evropa 2020, která je hlavní strategií pro evropské hospodářství na příštích deset let.

Českou delegaci na jednání vede ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Foto: Rada EU