česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na evropské stoly má mířit víc domácích ryb

Kdy: 07.03.2012, Kde: Brusel

Skoro tři čtvrtiny spotřeby produktů z rybích chovů se do Evropy dováží ze světa. EU to chce nyní změnit.

Evropské domácnosti denně konzumují rybí produkty v dobré víře, že jde o zdravé výrobky odpovídající náročným evropským normám. Není tomu tak vždy.

Evropská unie se dlouhodobě potýká s vysokými dovozy rybích produktů z asijských trhů. Celých 70 % produktů akvakultury, tedy chovu ryb, na evropském trhu tvoří dovozy. Ale vědí o tom běžní spotřebitelé? Zvýšení jejich informovanosti je jedním z cílů budoucího Evropského námořního a rybářského fondu pro období let 2014-2020. To se může dít prostřednictvím propagačních kampaní nebo podporou přímého prodeje čerstvých místních ryb. Možná, že se tedy po vzoru současného rozmachu farmářských trhů dočkáme i u nás podobného trendu u ryb. Nebo budeme mít „vlastního“ rybáře, ke kterému si budeme pravidelně chodit pro čerstvé ryby.

Z pohledu ČR i dalších států je důležité, že Fond nezapomíná na sektor akvakultury včetně té sladkovodní. Akvakultura, stejně jako v zemědělství přechod od lovu k chovu, vytváří totiž  přirozenou a tolik potřebnou alternativu k mořskému rybolovu. Pro EU je také důležité, že podpora rozvoje akvakultury v EU alespoň zčásti přispívá ke snižování již zmíněné závislosti na dovozech. Důležitým prvkem je samozřejmě to, aby akvakultura nezatěžovala životní prostředí a aby produkty akvakultury byly kvalitní a pro spotřebitele bezpečné. Fond se také soustředí na podporu inovací.

Mezi další cíle Fondu patří podpora udržitelného rybolovu a zvyšování kvality života v evropských pobřežních oblastech např. prostřednictvím projektů s důrazem na diverzifikaci nebo vytváření nových pracovní příležitostí. Na sedm let je ve Fondu pro sedmadvacítku celkem určeno 6,5 miliardy eur. Konkrétní částka pro Českou republiku bude známa příští rok.

Diskuse k Fondu je v plném proudu. Očekává se, že skončí příští rok a první projekty by se měly rozjet od začátku roku 2014.

 

Další informace:

Foto: Wikimedia Commons