česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Najdi si svého farmáře

Kdy: 20.04.2012, Kde: Brusel

Jak se dostat ke kvalitní sezónní produkci a jak zajistit základní hygienické normy při přímém prodeji farmářských výrobků spotřebiteli?

Lokální prodej v podobě přímého prodeje ze dvora či farmářských trhů existují již dlouho jak v zemích EU, tak i v ČR. Fenomén farmářských trhů v ČR zejména v posledních letech rychle zakořenil a rozšířil. Nyní jsou jich již stovky.

Tento fenomén v podstatě otevírá pro malé, ale i střední farmáře jednu z alternativ, jak prodávat svoji produkci. A tím i diversifikovat své distribuční a obchodní kanály a snížit tak míru závislosti na velkých obchodních hráčích. Pro spotřebitele pak přináší cestu, jak se dostat ke kvalitní sezónní produkci, ať už zeleniny, ovoce, mléčných nebo masných výrobků, medu nebo moštů. Přehled farmářských trhů v ČR najdete například na www.ceskefarmarsketrhy.cz.

Další zajímavou alternativou je najít si svého farmáře přímo. Není to tak jednoduché, jak se zdá, ale již existuje řada možností. V zásadě jsou dvojího druhu: buď se za farmářem v okolí vypravit přímo na farmu nebo si nechat v pravidelných intervalech farmářské produkty dovést téměř nebo přímo až domů. V ČR existují různé systémy – např. bedýnkové prodeje nebo projekt Najdi si svého farmáře.

Vedle kvality je nicméně důležitá i bezpečnost potravin. Spotřebitel by při nákupu selských produktů měl přirozeně použít svůj selský rozum, ale ne vždy se na něj může spolehnout. Proto například Státní veterinární správa připravila kontrolní seznam, za jakých podmínek by se měly prodávat výrobky jako například masné či mléčné produkty, vejce, ale také med a včelí výrobky. A také, jak by mělo být zboží základně označeno či jestli stánek splňuje základní hygienické parametry. Pozor by si zákazníci měli dávat rovněž na dodržení teploty při prodeji výrobků, což patří mezi nejčastější prohřešky. A kdo dbá na původ zboží, měl by se zajímat i o způsob prodeje. Protože čím kratší cesta, kterou výrobek urazí za svým zákazníkem, tím lépe pro všechny. I pro životní prostředí.

Tento způsob distribuce zemědělských výrobků podporuje i Evropská unie. Návrh reformy Společné zemědělské politiky předestírá řadu možností pro ekonomický rozvoj farmaření v malém rozsahu s orientací na lokální trhy.

V pátek 20. dubna 2012 pak proběhne v Bruselu konference, která se bude právě lokálním zemědělstvím a krátkým potravinovým řetězcem zabývat. Účastníci včetně komisaře pro zemědělství Daciana Cioloşe a komisaře pro zdraví a spotřebitele Johna Dalliho se budou zabývat způsoby, jak ulehčit přístup na trhy těmto malým farmářům a jak posílit vztahy mezi farmáři a spotřebiteli. Vedle toho se část konference zaměří na další aktuální téma, kterým je zlepšení zavádění hygienických norem v rámci krátkého potravinového řetězce. Nejkratším potravinovým řetězcem je samozřejmě (pokud pomineme samovýrobu) přímý prodej od farmáře spotřebiteli.

Zájemci mohou sledovat debatu na konferenci on-line na webových stránkách Evropské komise.

Foto: EP